ven oogenblik willen verplaatsen, terwijl dit voor den Art. Cdt. nog geenszins gewenscht is, vooral niet, indien hij directe waarneming heeft, welke niet, dan in het uiterste geval wordt losgelaten. Algemeen komt men van het schieten zonder waarneming terug. Dit ware slechts te beschouwen als een uiterst onvolkomen middel om het doel te bereiken en dit mag dan ook niet dan bij uiterste noodzaak worden toegepast. De meest soepele en doeltreffende steunverleening wordt naar onze meening verkregen door het afgeven van waargenomen opvolgende vuurconcentraties van de afdeeling op de sterkste punten van 's vijands opstelling, welke punten dan door den infanterist moeten worden aangegeven. De z. g. „liaison horaire", waarbij het vuur op afgesproken tijden verspringt, heeft geenszins voldaan. Zij gaf slechts resultaten in de allereerste phase van den aanval, waarom wij dan ook voor deze gevechtsperiode daarvan geen afstand willen doen; ondervindt de infanterie echter tegenstand en dus vertraging, dan gaat onmiddellijk het contact verloren. Indien persoonlijk contact tusschen den Inf. en art. cdt. niet kan plaats vinden, dan wordt daaraan zooveel mogelijk tegemoet gekomen door de detacheering van een berichtofficier bij den int. cdt. Eerstgenoemde moet dan geheel en al op de hoogte zijn van den toestand en bovendien voorzien zijn van het noodige personeel en van de vereischte verbindingsmiddelen. c. Betrouwbare verbindingen. Betrouwbare verbindingen zijn noodig om de resultaten van het contact tusschen de commandanten om te kunnen zetten in daden. De snelheid, waarmede een gevechtshandeling kan verloopen is evenredig met de snelheid, waarmede de verbindingen tot stand kunnen worden gebracht, dus met den tijd, welke de artillerie noodig heeft, om tijdig gereed te zijn. Overeenkomstig het reeds geschetste gebruik van de artillerie, zal op de grootere afstanden, wanneer de batterijen dus nog werkzaam zijn over het geheele gevechtsfront, de geheele verbindingsdienst centraal kunnen worden geregeld, terwijl in latere stadia de motieven voor decentralisatie ook hier veel sterker worden. De middelen welke de moderne techniek biedt, zullen wij hier niet nader in beschouwing nemen. Slechts zouden wij nog op het volgende de aandacht willen vestigen. De meest moderne verbindingsmid- delen hebben het nog niet mogelijk gemaakt, een betrouwbare verbinding tusschen de art. en de voorste inf. te garandeeren. Ook de radio is tot nu toe in gebreke gebleven toch zal deze waarschijnlijk de oplossing brengen. Ontstaat dus ten aanzien van de artillerie, welke directen steun verleent aan de aanvallende infanterie, bij het voortschrijden van den aanval een zeker streven naar decentralisatie, anders staat 1043

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 9