z'n hoede, en vertrouwe niet te veel op de onontsluierbaarheid daarvan. Afluisteren. Uit het bovenstaande heeft men reeds de gevolg trekking kunnen maken, dat afluisteren in den regel veel meer direct nut zal afwerpen dan storen. Over de noodzakelijkheid van de aanwezigheid van één of meer tolken op een luisterstation werd reeds het een en ander gezegd. Ook wanneer de vijand in geheimschrift of code telegrafeert of telefoneert luistere men in beginsel slechts, al is het ook nóg zulk een abracadabraDe al of niet-ontsluierbaarheid van het door den vijand gebruikte geheimschrift staat toch zeker niet ter beoordeeling van een radio-telegrafist of -telefonist. Omgekeerd moeten wij ons vertrouwd maken met de gedachte dat we afgeluisterd worden nog vóór dat we met den vijand in aanraking zijn. Radio-berichtenwisseling, zoowel telegrafische als telefonische mag dus slechts bij zeer hooge uitzondering in klare taal plaats vinden. Regel is: vercijfering der berichten. Vervelend, moeilijk, tijdroovenddoch noodzakelijkEn het moge in dit verband nog eens nadrukkelijk gezegd worden, dat de beschikking over een eenvoudig hanteerbaar en volkomen be trouwbaar geheimschriftstelsel voor een leger (dus óók voor het Nederlandsch-Indische een kwestie van vitaal belang is. Ongemerkt en onafgebroken afluisteren belooft de beste resul taten, doch de wijze waarop zulks moet geschieden, mag niet alleen op theoretische gronden zijn gebaseerd, doch moet voort durend aan de practijk worden getoetst, waarbij de vorderingen der techniek op dat gebied nauwkeurig worden gadegeslagen, en elke nieuwe mogelijkheid welke zich door die vorderingen opent, ten volle wordt uitgebuit. Teneinde de gevolgen van afluistering door den vijand zooveel mogelijk te ontgaan, kan het volgende worden aanbevolen a. Zoo spaarzaam mogelijk van radio-telegrafie (-telefonie) ge bruik maken. b. Vaak van golflengte (draaggolf) veranderen. c. Berichten, welker inhoud voor den vijand van belang kan zijn, steeds vercijferen. d. Bij gebruikmaking van vercijfering, onafgebroken en nauw gezet de zoogenaamde vercijferingsdiscipline in acht nemen. e. Met ijzeren tucht handhaven van een uiterst strenge spreek- discipline. f. Voortdurende strenge controle uitoefenen op de eigen be- richtenwisseling (dit behoort tot de taak van de afluister- stations). Zooals reeds in den aanvang van dit opstel werd opgemerkt, kennen wij bij onze troepenoefeningen het toepassen van de hierboven besproken radiomogelijkheden tot heden toe nog niet, 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 14