3. Het omzetten. Oogenblikkelijk nadat het lamoen vrij is van het staartstuk, wordt de vuurmond door de kanonniers omgezet en ruw zijde lings in de richting gebracht. 4. Het richten. De eenige handeling, welke niet overhaast kan en mag ge schieden, maar, aangezien het stuk reeds horizontaal staat, toch slechts eenige seconden in beslag neemt. Het richten behoeft niet te worden gehinderd door het weg- marcheeren van het trekpaard, hoewel dit voor het stuk over den weg moet worden geleid, mits het paard maar normaal wend baar is en er een behoorlijke geleider bij is. Door het plaatsen van de schilden kan niet van het noodvizier worden gebruik gemaakt om te richten, maar het horizontale vlak waar het noodvizier op geplaatst wordt, bleek voldoende voor het richten. Bij de proeven werd gericht op een naderende auto, één van de stukscommandanten had, van de eerste keer af, steeds den vuur mond goed gericht, een ander stukscommandant gelukte dit door overhaasting de eerste keeren niet, maar daarna wel. De richting werd steeds gecontroleerd, door het sluitstuk te openen en door de zielas te kijken. Hoewel in vele gevallen de mogelijkheid bestond om nog een tweede schot af te geven, moet er alles op gericht zijn, het eerste schot raak te doen zijn (onze artilleristen willen wel bedenken dat geschut aldus gebruikt, eigenlijk geen artillerie meer is). 5. Het afvuren. Het afvuren moet geschieden door den stukscommandant. Om het niet mooier voor te stellen dan het is gebeurd, dient hierbij vermeld te worden, dat het wel eens een enkele maal voorkwam, dat de stukscommandant vergat de veiligheidspal om te leggen, hetgeen natuurlijk eenig oponthoud gaf. Wij zouden dan ook als commandant van een zoodanig stuk willen hebben een vlot, rustig en bedachtzaam wachtmeester en die zijn er genoeg onder de stukscommandanten van de bergartillerie. 6. De t ij d e n. De kortste tijd, welke gehaald is, tusschen de waarschuwing „pantserauto" en het afgaan van het schot was 8 seconden langste tijd (dat was de eerste keer) 20 seconden, maar toen was de vuurmond niet van te voren horizontaal gesteld en het achterstuk niet afgenomen. Het gaf geen tijdsverschil indien het achterstuk niet werd af genomen, maar van te voren reeds was omgeklapt, zoodat het lamoen dus aan het achterstuk was gekoppeld. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 18