Dit werd dan ook gevonden door den rand, instede van mas sief rubber, van sponsrubber te vervaardigen. Naast de groote voordeelen voor den maskerdrager verbonden aan den zachteren sponsrubberbinnenrand, zal de practijk echter nader dienen uit te maken of de dz. vermeende nadeelen welke aan den sponsrubberbinnenrand verbonden zijn, ook werkelijke nadeelen blijken te zijn. In de eerste plaats blijkt dan dat de sponsrubberbinnenrand iets dikker is als de oorspronkelijke binnenrand, waardoor de taille van het masker iets kleiner wordt dan die van het oorspron kelijke masker. Dit bezwaar kan echter grootendeels opgeheven worden door in den vervolge een minder groot aantal gasmas kers taille 1 en een evenredig grooter aantal gasmaskers taille 2 en 3 te bestellen. Desnoods zou tot invoering van een taille 4 kunnen worden overgegaan. Het tweede nadeel is het volgende. De oorspronkelijke binnenrand vormt één massief, onverbreek baar geheel met het maskerdoek, waardoor 100 °/0 gasveiligheid wordt verkregen, terwijl de sponsrubberbinnenrand apart op het maskerdoek gevulcaniseerd moet worden. Met veel moeite kan die sponsrubberrand van het gelaatstuk losgepeuterd worden het geen bij den oorspronkelijken rand uitgesloten was. Hoewel de met den nieuwen binnenrand gehouden laboratorium- en buiten- proeven een zeer gunstig resultaat afgeworpen hebben, zal toch in de praktijk nader dienen uitgemaakt te worden of de binnen rand, bij gebruik te velde, t. o. van het gelaatstuk, de vereischte houdbaarheid bezit. Daarom werd dan ook besloten, alvorens de nieuwe binnenrand in te voeren deze, in vergelijking met den oorspronkelijken rand, bij een 7-tal, tot de le Divisie behoorende korpsen, gedurende geruimen tijd te doen beproeven. 5. Het verplaatsen van de gespen van het ban denstelsel. Aangezien bij personen met sterk uitstekende jukbeenderen en ingevallen wangen gemakkelijk gaslekken kunnen ontstaan, wer den de benedenste metalen gespen van het gelaatstuk ongeveer 2 mm. naar boven verplaatst. 6. Qasmaskerslang. De oorspronkelijke slang was van rubber vervaardigd met een canvasbekleeding aan de buitenzijde. Indien deze slang werd dichtgeknepen bleven, vooraf bij slangen waarbij het rubber min der dik was, soms indrukken achter; de ribbels n.l. herstelden zich niet altijd onmiddellijk in hun oorspronkelijken stand en gaf de slang een minder veerkrachtigen indruk. De nieuwe slang is sterker, het canvas inwendig aangebracht, dus niet aan atmospherische invloeden blootgesteld en is gemak kelijk dichtknijpen of dichtknikken uitgesloten. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 23