De mogelijkheid was ook niet uitgesloten dat bij de oude slang het canvas op den duur zou afslijten, hetgeen niet van directen invloed op de gasdichtheid van de slang zou zijn, doch wel op de soepelheid daarvan. De slang zou dan te soepel worden. De oude slang heeft 28 ribbels, de nieuwe, hetgeen door een andere constructie mogelijk was, 43, waardoor betere harmonica werking verkregen wordt. De nieuwe slang is ongeveer 40 gram zwaarder dan de oude, doch de uitwendige diameter bedraagt instede van 38 bij de oude, 36 mm. bij de nieuwe slang. 7. Klembeugel. De slang van het gasmasker A. wordt middels een touwwurging aan de vullingbus bevestigd. Deze touwwurging werd vervangen door een eenvoudigen klembeugel, waardoor de navolgende voor deden verkregen worden. a. Bij het desinfecteeren van de gasmaskergelaatstukken met slang moet de bus, door de touwwurging los te maken, van de slang verwijderd worden. Na het desinfecteeren moest de touw wurging opnieuw aangebracht worden. Dit kost veel vakkennis en tijd. Met behulp echter van een klembeugel kan de bus vlug losgemaakt en wederom vlug aan de slang bevestigd worden. b. Bij mobilisatie kunnen de oefenbussen onmiddellijk vervangen worden door de oorlogsvullingsbussen, zonder eenig tijdverlies. c. Het eventueel verwisselen te velde kan zeer vlug geschieden. d. Bij het opbergen van de gasmaskers in de magazijnen kun nen bus en masker apart opgelegd worden. (De bus op een zoo droog mogelijke plaats, het rubbergelaatstuk liefst in een vochtige atmospheer). 8. Gewijzigde ventielbeschermer. Het kwam meermalen voor, vooral indien het uitademingsventiel niet geheel zuiver recht gemonteerd was, dat bij normale en zeer dikwijls bij versnelde ademhaling tijdens het uitademen het uit ademingsventiel een onaangenaam blubberend geluid veroorzaakte. Hoewel dit grootendeels door zeer zuiver monteeren van het uitademingsventiel voorkomen kan worden bleek dit zelfs in de practijk nog niet geheel afdoende te zijn. De 2de luit. der Genie A. Maurenbrecher vermeende het bezwaar geheel te kunnen oplossen door de zijwanden van den ventielbeschermer 8 mm. naar beneden en naar elkaar toe te verlengen, zoodat de door- laatopening van den ventielbeschermer voor het uitademingsventiel, instede van 12 mm., ongeveer 5 mm. werd, waardoor een breede spleet ontstond. Bij het uitademen drukt nu het opbollend (trillingsbuik) rubbergedeelte van het uitademingsventiel tegen de zijkanten van de spleet, waardoor het blubberen voorkomen wordt. Aanvankelijk werd gevreesd dat door die drukking tegen de zijkanten de uitademingsweerstand te veel verhoogd zou 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 24