De lezer verwachtte niet, hierna een nieuw A.T.V. aan te treffen. Mijn opmerkingen betreffen in hoofdzaak de bestaande artikelen. In afwachting van het verschijnen van een moderne gevechts handleiding en een modern velddienstvoorschrift zou gebeurlijk bij de uitgave van een nieuw wijzigingsblad met enkele mijner op merkingen rekening gehouden kunnen worden. HET A. T. V. Zooals 13(1) vermeldt wordt een door den divisie- onderschei denlijk regiments-bataljonscommandant gegeven bevel respectie velijk divisie-, regiments-, bataljonsbevel enz. genoemd. Het voor schrift voert echter dit principe niet consequent door. Punt 65 toch spreekt van voorposten-bevel, 124(3) van kantonnements- bivakbevel. Bovendien vermeldt de L. S. in afwijking van het A. T. V. nog steeds in punt 48, dat de aard van een geschreven bevel aan het hoofd op beknopte wijze moet worden aangeduid b.v. „Marschbevel", „Legeringsbevel", „Bevel voor den genees kundigen dienst" enz. M.i. zullen de bevelen aan duidelijkheid winnen, indien aan het hoofd wordt vermeld b.v. bataljonsbevel voor den aanval, regimentsbevel voor den terugtocht, enz. Een ieder weet dan onmiddellijk waar het om gaat. Kortweg ware in 121(2) voor een bevel hetwelk de legering regelt het tot een ieder duidelijk sprekende woord legeringsbevel te bezigen. Ook ware in 87(2) „wordt de marsch van dag tot dag geregeld, dan ont vangen de troepen de vereischte aanwijzingen in een desbetreffend bevel", van marschbevel te spreken. In 18(3) wordt medegedeeld, dat datum en tijd KUNNEN worden aangegeven in cijfers als 2-3-'24. Beter lijkt het „kun nen" te vervangen door moeten (kortheidshalve). Het A. T. V. uitgave 1925 en de herdruk van 1928 zijn wat het aangeven van datum en tijd in cijfers betreft niet met elkaar in overeenstemming. Uitgave 1925 toch vermeldt 2-3-'24, de herdruk 2-3-24. Het zal verschillende lezers wel eens zijn opgevallen, dat bevelen aangenamer lezen en aan duidelijkheid winnen, indien de namen van plaatsen in geschreven bevelen worden onderstreept en in met de schrijfmachine bewerkte bevelen met hoofdletters worden ge tikt. 18(4) ware in dien geest aan te vullen. Beveiliging. Met het vermelde in 32 kan door de algemeenheid van het woord „omstandigheden" niet ten volle worden ingestemd. Die omstandigheden kunnen b.v. zijn de eigen voornemens, gegevens omtrent den vijand, waarbij vooral de afstand tot den vijand van belang is, het terrein, de tijds- en weersomstandigheden (duisternis of dag), enz. De bedoeling is dus, dat ieder of meer dier om- 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 28