2. EEN TERUGBLIK IN HET VERLEDEN VAN DE PYROTECHNISCHE WERKPLAATS. door Het tegenwoordige hoofd van de Pyrotechnische Werkplaats. Rondsnuffelend in het archief van de P. W. kwam ik toevallig een ander toeval heeft dit jaar tot de viering van nog een artil- leristisch jubileum geleid n. 1. van het artillerie-schietterrein te Batoe-Djadjar tot de ontdekking, dat in 1931 de Pyrotechnische Werkplaats 80 jaren heeft bestaan. Dit feit op zichzelf lijkt mij al belangrijk genoeg om te herdenken, vooral wanneer blijkt dat de betrokken inrichting zich in den loop van de tijden zoo enorm heeft uitgebreid, zoowel wat betreft uitgestrektheid als daarin uitgevoerde werkverrichtingen, dat het bijna niet mogelijk is om ons in te denken in de bij de oprichting heerschende toestanden. Wellicht dat aan deze neiging eens om te kijken ook eenigs- zins debet is een onbestemd gevoel van verantwoordelijkheid tengevolge van een uitlating van een hooggeplaatst Officier, wien ik mededeelde dat een in 1896 opgemaakte lijst van Officieren, die bij de P. W. sedert daaraan voorafgaande 25 jaren tewerk gesteld waren geweest, bij de opruiming van een archief was ver brand geworden, namelijk „Zoo iets had niet voor mogen komen". Ergo, ik heb mij voorgenomen de lijst te reconstrueeren en daarbij haar zelfs uitbreiding te geven tot het jaar van oprichting 1851 en uiteraard ook na 1896 tot heden, in de hoop dat mijn opvolgers haar in volgende jaren zullen vervolledigen met de nakomelingschap. Bij het opsporen van de hiervoor noodige gegevens kwam ik tot aardige ontdekkingen van feiten, die ik aan de vergetelheid wensch te onttrekken. Welke artillerist van heden toch zou kunnen raden welke mu nitiën in den aanvang bij de P. W. werden vervaardigd Ik zal het U maar vertellen, het waren oorlogsvuurpijlen, thans onbekende instrumenten, bestaande uit een vuurpijl met daaraan verbonden ronde granaat, welke door de vuurpijl in het vijande lijk doel werd gebracht. Men dweepte destijds met de gevechtswaarde dier verbeterde oorlogsvuurpijlen, zooals blijkt uit het oordeel in 1850 daar- 2 Waarschijnlijk tengevolge van een ongeval met de vuurpijlen gedood in OCTOBER 1850.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 2