het marschdoel de bepakking tijdelijk kan doen achterlaten, de eetketel en de dagrantsoenen moeten echter steeds bij den man blijven. Is juist, doch ook dienen bij den man te blijven het gas masker, het noodrantsoen, het noodverband en het veldzakboekje de dagrantsoenen kunnen in verband met het gewijzigde hoofd stuk X, verpleging, uit dit punt vervallen. De vraag die men vroeger dikwijls stelde „Hoe de eetketel mede te voeren", is door de bepakkingscommissie opgelost. De bepakkingswijze en de draagwijze los van den veldzak, van de z.g. gevechtsuitrusting, de mede te voeren onderhoudsmiddelen voor de bewapening en den vorm van de blikjes noodrantsoen zijn als volgt vastgesteld Afzonderlijk zullen worden medegevoerd, de eetketel, het noodrantsoen (2 blikken nasi goreng), lepel en mes, zoomede de noodzakelijk geachte onderhoudsmiddelen voor de bewapening, welke voorwerpen de z.g. gevechtsuitrusting van den man zullen uitmaken en buiten den veldzak zullen worden mede gevoerd. De eetketel en de 2 blikken noodrantsoen worden te zamen verpakt in een vergroot model ketelovertrek, hetwelk aan beide zijden kan worden geopend en gesloten. Het overtrek is door een tusschenschot in 2 helften verdeeld. De eene helft is be stemd voor den eetketel, de andere helft voor de beide blikken noodrantsoen. Het geheel is gevat in een schoen tot eetketel, welke voorzien is van een passant, waarmede het geheel aan den gordel kan worden gedragen. Het mes wordt in een der broekzakken, de lepel in een der puttees gestoken. Aan onderhoudsmiddelen voor de wapening zullen worden medegevoerd als gevechtsuitrus ting schroevedraaier met grendelsleutel, 2 vetlappen en 1 ruim- naald, alles geborgen in de vetlapdoos, welke in een der jaszak ken wordt geborgen. De blikjes noodrantsoen krijgen een platronde vorm, de diameter van de blikjes bedraagt iets minder dan dien van den eetketel (binnenwerks gemeten), waardoor het mogelijk is het noodrant soen in den eetketel in heet water te verwarmen. De gekozen vorm laat het toe, de blikjes naast en tegen den eetketelovertrek te plaatsen, zonder dat het geheel den man bij het dragen hindert. De overgang van de rnarsch- tot de gevechtsuitrusting kan bij bovenomschreven draagwijze van de gevechtsuitrusting voor war betreft den g (k) dragende, geschieden door den veldzak af te leggen. Voor het personeel van de k.m. brigade wordt de veldzak vervangen door den munitieransel, welke gedurende den rnarsch op de k.m. munitiekar wordt vervoerd. Voor de patrouilles in de Buitengewesten, waarbij vele en diepe rivieren moeten worden doorwaad, zal de bepakking van den eetketel op den veldzak aan beveling verdienen. Daarom wordt voor de Buitengewesten de draagwijze van den eetketel facultatief gesteld. Bovengenoemde: draagwijze zal mede van toepassing zijn voor de andere wapens, 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 36