tot steun der verdediging kunnen hebben, wordt gewezen. In 40(8) en 151(1) van het G. V. I. is alleen sprake van TERREINhinder- nissen. Het is m.i. toch geenszins overbodig in onze gevechts voorschriften duidelijk te laten uitkomen dat, om de eigen vuur- uitwerking te verhoogen en 's vijands nadering te bemoeilijken, behalve van natuurlijke hindernissen zeer groot voordeel kan wor den getrokken van kunstmatige hindernissen in de eerste plaats vóór de vuurlinie, in de 2de plaats rondom de in de le en 2de linie verspreid opgestelde afdeelingen en zware wapens der in fanterie. Maatregelen tegen gasaanvallen. Hoofdstuk VIII. Maatregelen tegen gasaanvallen staan duidelijk in het teeken van de BESCHERMING tegen gasaanvallen. Het wordt tijd, dat we dit voor ons zoo nadeelige en lankmoedige standpunt verlaten. Zóoals nu de toestand zich bij ons voordoet zal, indien vijandelijke artillerie ons met gasprojectielen bestookt, dit beteekenen dat 's vijands artilleristen zonder masker hun vuur kunnen afgeven. Onze eigen artilleristen zullen daarentegen door het gedwongen gebruik der gasmaskers zeer in het afgeven van hun vuur worden benadeeld. Maar vooral ook zal de eigen infanterie moreel zeer geschokt worden, indien zij weet, dat een vijand straf feloos gasgranaten gebruikt, zonder dat wij hem met gelijke munt kunnen betalen. De troep zal dus om deze ongunstige verhouding te kunnen wegnemen niet alleen moeten worden geoefend in hetgeen ter bescherming tegen die gassen kan worden gedaan, maar er ook mede moeten kunnen werken. M. a. w. wij behooren in staat te zijn den tegenstander, die van gasprojectielen gebruik maakt on middellijk een retourlading gas terug te zenden. Maar dan dient in vredestijd deze zaak te worden onderzocht en voorbereid. In 190(2) wordt als technische voorzorgsmaatregel, welke tegen gasaanvallen kunnen worden getroffen o. m. onder de collectieve maatregelen het verplaatsen van afdeelingen genoemd. We zouden zoowel het innemen der opstellingen door de troepen, ten einde de inwerking van het gas te verminderen, als het verplaatsen dier afdeelingen liever een taktische dan een technische maatregel willen noemen. Bijlage II. Aan de kenteekenen van vliegtuigen ware toe te voegen een silhouettenschets in den geest van de gegevens betref fende de optredende vliegtuigen, welke tijdens de groote manoeu vres 1929 werden uitgereikt. De troep kan zich dan te allen tijde den vorm van de eigen vliegtuigen in het geheugen prenten. Bijlage III. Teekens voor de schetsen. Bouwland (tegal, ladang) is volgens bijlage III en volgens de 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 44