legenda voor de Nederlandsch-lndische topografische kaarten PL VII behalve voor de militaire kaarten van Java, schaal L 50.000 Volgens PI. III. der legenda voor de kaarten 1 50.000 r Aangezien wij het meest te maken hebben met kaarten schaar 1 50.000 ware het laatstgenoemde teeken in het A. T. V. op te nemen. De 9 afkortingen onder aan de bijlage (de legenda vermeldt er een 100-tal) hadden m.i. wel weggelaten kunnen worden. Het zal toch niet de bedoeling zijn geweest de meest voorkomende afkor tingen te vermelden. Als zoodanig komen steenbakkerij (Stb.), kalkbranderij (Kbr.), halte (H.), stopplaats (S.) toch zeker niet in aanmerking. Wil men de 9 afkortingen op bijlage III handhaven, dan waren de afkortingen WH., St.b., K.br. (welke eveneens op PI. VII der legenda voorkomen) beter in overeenstemming te brengen met de afkortingen welke op PI. IV (geldende voor kaarten met schaal 1 50.000) voorkomen nl. Wh., Stb., Kbr. Teekens voor troepen. De teekens voor geweermitrailleurs sr en voor mitrailleurs -■*- g en h op bijlage III, kunnen niet gelukkig genoemd wor den. Verwarring kan op deze wijze van voorstelling der teekens licht ontstaan. Praktisch worden deze teekens dan ook heel weinig ge bruikt. Het verschil tusschen beide teekens springt te weinig in het oog (zie onder schootsrichting). Beter ware het teeken —i (dit teeken geeft de L. S. nog steeds voor den mitrailleur) te hand haven. Over de anarchie, welke bij ons bestaat ten aanzien van de afkortingen voor het aanduiden van taktische onderdeelen kun nen we kort zijn. Hierop werd reeds herhaalde malen door ver schillende schrijvers gewezen. Te betreuren is het, dat daarin nog geen verbetering is gekomen. Het vaststellen van een lijst van af kortingen (zooals b.v. voorkomt in de „Toegepaste studie op het gebied van taktiek en stafdienst door G. Slothouber en G. J. Beren schot, leeraren aan de H. K. S.) is tenslotte een maatregel, welke deze keer eens niets of nagenoeg niets behoeft te kosten. De eenheid van opvatting, de duidelijkheid en overeenstemming in de bevelstechniek zouden er door worden gebaat. Achter het teeken voor Geneeskundige Dienst ware onder Bijschrijven nog op te nemen: V. Z. (veldziekenstal), V. M. G. (verzamelplaats marschvaardige gewonden), E. H. (A(evacua tiehospitaal- (afdeeling), V. H. (A.), veldhospitaalafdeeling. 45-

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 45