punt" wordt gekozen, spreekt welhaast vanzelf, en dat hebben wij ook niet bestreden. Wel echter wij meenen dit ook duide lijk te hebben gestipuleerd ontmoet het bij ons bezwaren dit te doen op den grondslag en op de wijze, zooals die in de Ned. Gev. Handl. worden aangenomen en uiteengezet. De aanvalswijze nu, zooals die in het door ons besproken artikel van den majoor (thans luit. kol.) van der Wal wordt be schreven, is zooals daarin uitdrukkelijk wordt vermeld, gebaseerd op de Ned. Gev. HandL. en wijkt niet onbelangrijk af van den thans door den heer Sandberg gegeven interpretatie. Doch hierover later. Wij komen nu tot een belangrijk verschilpunt. Na eenige beschouwingen over den frontalen en den omvat- tenden aanval te hebben gegeven, waarmee wij ons in algemeenen zin kunnen vereenigen, zegt onze tegenstander op blz. 497 „Om dit bezwaar" (nl. het bezwaar, dat het a l'improviste aanvragen van artilleriesteun tijdverlies en daardoor materieel en moreele verliezen met zich meebrengt) „te ondervangen, is het schema ingevoerd, overigens met stellingsoorlog en frontaanval (wij cursiveeren, S.) niets te maken heeft". Hiertegenover merken wij op dat wij als uitgangspunt hebben aangenomen hetgeen door overste van der Wal in diens artikel omtrent het bij de 1ste Divisie ingevoerde systeem werd mede gedeeld. Aan het slot van dit artikel op blz. 21 eerste alinea van het I. M. T. No. 1 staat letterlijk vermeld (cursiveering van ons) „Nog gaarne zou ik willen opmerken, dat in vorenstaande be schouwingen alleen ter sprake is gebracht een aanval in front, een aanval dus, waarbij het, hetzij tengevolge van de door den vijand genomen maatregelen, hetzij door de gesteldheid van het terrein, niet mogelijk is zich tevens te richten tegen een of tegen beide flanken, geen omvattenden aanval dus, waarbij normaal het zwaartepunt is gelegen op die flank of flanken". Uiteraard kunnen wij niet nagaan, wie van de beide schrijvers nu de juiste interpretatie van het systeem, dat het onderwerp van deze beschouwingen uitmaakt, heeft gegeven, het moge nu echter duidelijk zijn, dat de beschouwingen, die de heer Sandberg geeft over den artilleriesteun bij den omvattenden aanval, langs de onze heengaan, daar wij deze niet in onze critiek hebben betrokken. 53 Wij teekenden reeds aan, dat wij in onze beschouwingen geenszins den stellingoorlog op het oog hadden. Niettemin merken wij op, dat ook het door den heer Sandberg uiteengezette schema zijn oorsprong aan den stel lingoorlog te danken heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 53