Ik zou hier niet zoo over uitwijden, indien het niet vaker voor kwam, zij het dan wellicht niet in tijdschriftartikelen, dat door onbekend zijn met de juiste toedracht der zaken, de Intendance- tekortkomingen worden toegeschreven. Behalve dat daarbij de geldelijke consequenties dikwijls over het hoofd worden gezien, wordt ook niet altijd bedacht, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, het iedereen naar den zin. te maken. A verlangt een open jas, maar B vindt het daaraan verbonden overhemd met boord en das te lastig. C. acht ver vanging van een bepaald kazerneeringsvoorwerp door een ander artikel urgent, doch D heeft kort te voren juist een overweldi gende dosis bezwaren tegen dit andere artikel naar voren ge bracht en op beperking van het gebruik aangedrongen. En zoo zijn er voorbeelden te over, en van recenten datum. Bij de niet- ingewijden, waaronder te verstaan allen, die niet in de gelegenheid zijn de betrekkelijke correspondentie te volgen, ontstaat dan vaak de indruk, dat aan dergelijke voorstellen en wenschen te weinig aandacht wordt geschonken. Ook t. a. v. den veldzak bestaat de mogelijkheid dat zich de indruk heeft gevestigd, dat nog lang niet alles is verricht of zal worden verricht om tot verbetering te geraken. Uit het artikel is mij gebleken, dat schrijver zeer goed op de hoogte is van dit onderwerp, maar juist daarom is het jammer, dat hij niet geheel volledig is geweest. Daarom zij het mij vergund ter zake eenige aanvullingen en correcties aan te brengen. Bij de erkenning van de onvoldoende waterdichtheid van den veldzak moet worden vermeld, dat tot dusver nog geen stoffage is gevonden, welke een voldoende mate van blijvende waterdicht heid verzekert. Een stof kan waterdicht worden gemaakt door impregnatie met een waterafstootende substantie, dan wel door overdekking met een ondoordringbare laag (rubber e. d.). Beide methoden zijn onvolmaakt. Zoolang de stof nog onbeschadigd is, voldoet de laatstgenoemde methode ongetwijfeld het beste, doch de dek laag wordt bij een gebruiksvoorwerp als de veldzak maar al te gemakkelijk beschadigd en dan is van waterdichtheid geen sprake meer. Maar ook al zou het gelukken een volkomen waterdichte stof te vervaardigen, dan zouden nog altijd de naden van den veldzak een zwakke plaats vormen. Met de verbetering van den veldzaak, ingevoerd bij het 5e wijzigingsblad op het KI.V. is dan ook alles gedaan, wat voors hands kan worden bereikt. In dit verband wordt tevens vermeld, dat het door schrijver genoemde olieverfpreparaat van den burgerambtenaar bij het D. v. O. de volle belangstelling van het Legerbestuur geniet. 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 59