Een voordeel van dit preparaat is ongetwijfeld, dat de reeds ineengezette veldzak in zijn geheel ermede kan worden bestreken, zoodat ook de naden kunnen worden bewerkt. De rapporten over de ojjicieele proeven luidden echter lang niet zoo gunstig, als het artikel van den heer S. zou doen ver moeden. Niettemin worden deze proeven thans door de Inten dance met veldzakken voortgezet. Hoewel deze proeven nog niet beëindigd zijn en daaromtrent dus nog geen volledig oordeel kan worden uitgesproken, zijn de tot dusver verkregen resultaten van dien aard, dat men goed zal doen zijn verwachtingen terzake niet al te hoog te spannen. Dit dit een groote teleurstelling vooral ook voor de Inten dance is, zal duidelijk zijn, want de kans op een eenvoudige en weinig kostbare oplossing van dit vraagstuk is daarmede voorloopig weer verkeken. De invoering van een stuk waterdicht doek (c. q. binnenblik) is, zooals ook uit het artikel van den heer Scholten blijkt gron dig overwogen. De lezer zal echter uit het vorenstaande reeds hebben begre pen, dat de tijdsomstandigheden hebben gedwongen, voorloopig van deze invoering af te zien. Dit is waarlijk geen wonder als men bedenkt, dat b.v. de in voering van binnenblikken voor het geheele leger op den voet van den door den heer S. opgegeven prijs zou komen te staan op een uitgave voor de eerste aanschaffing ten bedrage van f 30.000 a f 40.000, terwijl ongetwijfeld een eveneens aanzienlijk bedrag zou gemoeid zijn met de herstelling en vernieuwing der blikken en de meerdere slijtage der veldzakken. De vervanging van den veldzak door een veldblik lijkt mij, alleen reeds gelet op de door schrijver zelf aangevoerde nadee- len, niet aan te bevelen. Vooral het sub 2) genoemde nadeel, dat het contact van het veldblik met den rug van den drager niet soepel zal zijn, lijkt mij een groot bezwaar. De ondervin ding leert, dat de man gemakkelijker heenstapt over bezwaren verbonden aan eigen vindingen, dan over die, verbonden aan voorgeschreven uitrustingstukken. Na een officieele invoering zouden ongetwijfeld na verloop van tijd dergelijke bezwaren weer breed worden uitgemeten. Behalve de door den heer S. vermelde kunnen evenwel zonder eenige proefneming al duidelijk nog eenige andere, aan het door hem voorgestelde veldblik verbonden nadeelen worden opge somd. Zoo zal een niet met een andere stof overtrokken blik zeer ge makkelijk lek stooten en bovendien een groote slijtage aan de daaronder gedragen kleeding veroorzaken. 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 60