„Air-Mindedness" moet zijn een conditio sine qua non voor «eiken stafofficier en voor eiken hoogeren commandant. Zonder den totalen duur van de detacheeringen in belangrijke mate te vermeerderen, is detacheering bij de L. A. in Indië slechts mogelijk door één der andere detacheeringen te bekorten, i.e. die bij den Top. Dienst. De vraag is dus of zulks toelaatbaar is, welke vraag wij bevesti gend beantwoorden. Dat onze opvatting van de zijde van den Top. Dienst bestrij ding zou vinden, hadden we verwacht, temeer waar ons bekend was, dat door de met de Top. opleiding van de a. s. leerlingen van de H. K. S. belaste officieren het thans daarvoor beschikbare tijdperk reeds onvoldoende werd geacht. En zulks terecht, zoolang men vasthoudt aan de eischen, zooals die in de instructie van 29 December 1923 zijn vastgelegd. In ons vorige artikel (zie noot 1 blz. 672) vestigden wij er reeds de aandacht op hoe de belangrijke plaats die thans nog de Top Dienst bij de hoogere vorming van onze officieren in neemt, historisch zeer goed te verklaren is, hetgeen niet zeggen wil, dat die plaats daarom ook nu nog krijgskundig bezien te verdedigen is. Wat voor de abituriënten van de H.K.S. o.i. in de eerste plaats noodig is, vinden we in de eerste alinea van de instructie en komt geheel overéén met hetgeen door ons terzake werd ge- wenscht. Jammer genoeg wordt juist aan dit deel van de opleiding geen of nagenoeg geen aandacht besteed. De eisch tot kaarteeren, evenzoo gesteld in meergenoemde instructie, moet o.i. als verouderd worden beschouwd die kennis is in de tegenwoordige verhoudingen volkomen overbodig. Indien het inderdaad de bedoeling zou zijn, zooals de geachte schrijver aangeeft, in bepaalde gevallen veroudering van de kaart, enz. een beroep te doen op de vaardigheid van de voorheen gedetacheerde officieren, moet ook o.i. een tijd van 4 maanden te kort worden geacht. Doch in hoeverre geeft de vredeservaring aan dat dit beroep noodzakelijk is geweest en is het redelijkerwijs te verwachten, dat in oorlogstijd van het geringe aantal abituriënten H. K. S. om van stafofficieren en hoogere commandanten maar niet te spreken officieren voor dit doel beschikbaar zullen zijn? Geenszins wordt door ons het belang en de waarde van den Top. arbeid ontkend, verre van dien en het door den schrijver gegeven voorbeeld uit den grooten oorlog werd door ons met instemming gelezen. 63 Zie blz. 1013 artikel kap. Horstink.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 63