68 Ook in het algemeen verlicht de luitenant-adjudant de taak van den Bat. C. Hij vestigt de aandacht op noodzakelijk te treffen maatregelen, is vraagbaak v.w.b. den toestand op elk gewild oogenblik, ook heeft hij bepaalde onder deden van de bevelvoering zelfstandig te verrichten. Zoo zal in den regel tot de taak van den luitenant adjudant behooren bij houden van den taktischen toestand en van den bevelstoestand, ontvangst,, verzending, inschrijving, of het toezicht daarop, toezicht op de Verbind, br w. o. de ord., en verder toegevoegd personeel (opstelling, marsch, gebruik), aanwijzingen en inlichtingen aan C. Verbind br., al of niet op aanwijzing van den Bat. C., verstrekken van bepaalde opdrachten aan C. Verbind, br., opnemen van gedicteerde of mondelinge bevelen, ontwerpen of voorbereiden van schriftelijke bevelen of deelen daarvan, overbrengen van korte mondelinge bevelen; in uitzonderingsgevallen, uitsluitend ter beoordeeling van den Bat. C en dan nog voor zeer korten tijd, berichtofficier bij den (R.- of) Det. C. (Vgl. I.M.T. 1931, No. 12 blz. 1114 in den regel zal de Bat. C. zijn „rech terhand" evenwel niet kunnen missen. ONDERSTELLING. (Vervolg) Sedert den aanvang van den marsch van 1-1 R. I. van TJ1BOERIAL 1 is het infanterie-vuur, dat omstreeks 9 v.m. uit N. richting te hooren was, in hevig heid toegenomen. Majoor B. vindt tijd vóór hij op marsch gaat de onderdeelen langs het Z. paardenpad te zien: marschvaardigheid en stemming zijn goed. Daarna rijdt hij weder naar voren en marcheert verder bij de 4e cie, waarmede hij 9.55 v.m. in TJlGAROEGAH aankomt, waar hij dan de juiste plaats van zijn C. P. bepaalt. C. 3e cie meldt, dat afdeelingen van III-1 R. I. omstreeks 9 v.m. PAS1RAWI binnenrukten; meer naar het N. was II-l R. I. toen blijkens het uit die richting gehoorde vuur reeds in gevecht. De onderCn zijn 10 v.m. op de C. P. aanwezig. C. Verbind, br. meldt op dat oogenblik de tf. verbinding met Det. C. P. gereed, 10.10 v.m. de lijn naar SALAMOENG uitgelegd het bataljon beschikt dan nog over 2 tf. kabels van elk 500 m. Overigens is dan de toestand, die omstreeks dien tijd bij het bataljon ontstaan is als gevolg van de voorafgaande bevelen, en zooals die v.w.b. de nevenafdeelingen bij den Bat. C. bekend is, aangegeven op het oleaat (op de schets in I.M.T. 1931, No. 4) achter in dit nummer opgenomen. 9.55 v.m. wordt majoor B. door Hd. Det. St. als volgt telefonisch over den toestand ingelicht „Onze Cav. en Wr. verdreven 8 v.m. bij (43A, A2), 2 km. O. van „PAS1RPANDJANG vijandelijke Cav. patrouilles. „II-l R. I. is in gevecht met vijand, die het droge terrein Z. van DJATI „2 bezet houdt. „III-l R. I. rukte 9.15 v.m. op uit PASIRAWI GOEMENDOENG, rich- „ting TJIPEDES KIDOEL; had toen nog slechts inf. patrouilles tegenover „zich. „Uw bataljon krijgt spoedig bevel verder te marcheeren". Hij hoort dan voor het eerst enkele minuten hevig artillerie-vuur uit de richting van de eigen artillerie-stelling (RADJADESA). Het gerucht van het infanterie-gevecht in het N. neemt met tusschenpoozen in hevigheid toe, en lijkt dichterbij te komen. 10.10 v.m. heeft majoor B. een tf. bevel van den Det.C. opgenomen r De tusschen geplaatste woorden schrijft majoor B. niet op, maar worden wel door den Det. C. gezegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 68