Vanaf dit tijdstip dateert dus de Pyrotechnische Werkplaats te Soerabaja, welke enkelen onzer nog in bedrijf hebben gekend. Bijzondere maatregelen werden genomen om de keel van de lu nette te beschermen tegen binnendringen van onbevoegden, die zouden trachten de pyrotechnische geheimen te ontvreemden. In 1858 wordt in het archief voor het eerst genoemd de Bus kruidmolen te Ngawi, welke dus waarschijnlijk in dat jaar voor het eerst in werking is, terwijl medio 1861 voor het eerst de titel van Inspecteur der Buskruidfabrikatie tevens Pyrotechnie wordt gebezigd. Toen was dus blijkbaar de P. W. geheel los van den A. C. W. Vóórdien was de Inspecteur Draagbare Wapenen tevens Inspecteur der Buskruidfabrikatie De eerste eigenlijke Directeur van de P. W. (Inspecteur der Buskruidfabrikatie) is geweest de majoor J. D. HOEDT, nadat vóórdien, sedert 12 MAART 1857, de 2de luitenant L. F. HOJEL. als luitenant vuurwerker daarover den schepter had gezwaaid onder het oppertoezigt van den Dir. A. C. W. Zooals mij toevallig bekend is, heeft het artilleristisch-technisch bloed van dezen jeugdigen luitenant zich in de nakomelingschap niet verloochend. Dan volgt een lange reeks van Officieren, die in ondergeschikte functies of als leider bij de P. W. of als Directeur van de bus kruidmolens zijn tewerk gesteld. Het zou te ver voeren hier te openbaren alle, vaak grappige^ voorvallen, die hebben plaats gevonden. Ik zou U kunnen vertel len, dat men toen reeds moest waarschuwen tegen het maken van schulden, dat een Officier zich moest verantwoorden wegens slaan van een burger, dat sous-pieds moesten worden gedragen enzoovoorts. Wel merk ik op, dat ik vele handteekeningen heb teruggevonden van Wapenchefs, die in voorafgaande jaren als luitenant vuurwerker en ais directeur de belangen van P. W. hadden gediend. Even komt in de correspondentie nog tot uiting, dat te Banjoe-Biroe ook zoo iets als een Buskruidmolen is geweestzelfs werd op 10 DECEMBER 1863 beslist, dat de P. W. eerlang naar Banjoe-Biroe zou worden verplaatst. Hier schijnt tenslotte niets van te zijn gekomen. Einde 1896 werd de Buskruidmolen te Semarang (Bodjong) opgeheven, in 1909 die te Ngawi eveneens. Zou in die jaren niet zooiets als een buskruidmonopolie zijn mogelijk geweest, waar van het Gouvernement thans nog de vruchten had kunnen plukken? Medio 1910 was de overbrenging van de Pyrotechnische Werk plaats naar Bandoeng volbracht, de eerste artillerie-inrichting dus die te Bandoeng was gehuisvest en deze zelfde inrichting zal de hekkensluiter zijn bij de hereeniging der artillerie-inrichtingen in 1932 te Kiara-Tjondong bij Bandoeng. Good luck, old boy. 6 Het nauwe contact tusschen de artillerie-inrichtingen bestond dus toen reeds. P. W., A.C. W. en W. D. W. waren innig verwant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 6