74 „Unabhangige Zieleinrichtung mit abhangiger Ziellinie"; „Unabhangige Ziele- inrichfung mit unabhangiger Ziellinie"; „Zeigerzieieinrichtung". Eveneens in no. 8 van Wissen und Wehr. Ar tiller ie-P langer at und Ar- beitsteilung", luitenant von Mattiny. „De art. zal in de toekomst in steeds meerdere mate doelen te bestrijden hebben, die niet met onmiddellijke waar neming onder vuur genomen kunnen worden. Hierbij is nauwkeurigheid, ech ter ook snelheid noodzakelijk, wil men de kostbare munitie niet tevergeefs verschieten". „Het nieuw ingevoerde „Artillerie-Plangerat" geeft der art. de mogelijkheid in naar verhouding korten tijd hare schietopdrachten zeet nauw keurig uit te voeren". Verkenningsdienst Mil. Wochenblatt. No. 6. Augustus 1931 „Operatieve Luftaufklarungund Fernerkundungsjlugzeug", kapitein b. d. H. Ritter. Geeft twee in de „Revue des forces aériennes" verschenen studies van generaal Voisin (over de lucht- verkenning der Geallieerden in Februari en Maart 1918 ter ontdekking van Duitsche aanvalsplannen) en van kapiten Etienne betreffende het technische vraagstuk van het vliegtuig voor de verkenning op grooten afstand. Deze stu dies verschenen resp. in het Februari-, Maart-en Mei-nummer van het genoemde Fransche tijdschrift. We vindenn thans vermeld: „Flüge der A.O. K. Staffeln"„Flüge der Tagbomberformationen" en „Flüge der Nachtbomber- formationen". In no. 7 van het Mil. Wochenblatt wordt meer het artikel van kapitein Etienne in beschouwing genomen, waarbij behandeld worden a. Gipfelhöhe; b. Bordbewaffnungc. Fluggeschwindigkeit. Opgenomen is een staatje met de belangrijkste Eur. groote afstandverkenners, waarin o. a. voorkomen de 2 persoons Fokker C IX met 600 pk. Hispano Suiza motor, de 3 persoons Fokker X O 27 met 2 Curtissmotoren van 600 pk. In het slot van het artikel (Mil. Wochenblatt No. 8) komt het den schr. te betwijfelen voor en zou het naar zijne meening een dieper critisch onder zoek waard zijn of de uiterste instelling op den wedloop naar snelheid het vraagstuk van den strategischen groote-afstand-verkenner werkelijk op de beste wijze zal kunnen oplossen. In menig opzicht schijnt de wedloop wat de hoogte betreft meer te beloven en in het bijzonder de wedloop om de kracht der wapenwerking. Zal echter überhaupt wel aan slechts een „Extremlösung'' volgens een der mogelijke richtingen de voorkeur worden gegeven of lijkt het niet beter een compromis met betrekkelijke „Bestleistungen" op elk gebied te kiezen Mil. Wochenblatt. No. 9. September 1931. Gesichtspunkte fur eine Umarbeitung der Aufklcirungsziffern der F. u. Q.", majoor v. Faber du Faur. „De werkzaamheid voor de bereden verkenning zal men als „Nahaufklarung" moeten aanmerken. Zij vangt dan aan, wanneer vliegerberichten, gemoto riseerde verkenning en berichten van c. q. uitgezonden cav. patrs. op grooten afstand de gegevens omtrent den vijand zoo „verdichtet' hebben, dat een ontplooiing in regimentsstrooken vereischt wordt. De ruiter zal door vechten de aanwezigheid des tegenstanders vaststellen, zijn vuur uitlokken, zelfs hoe eerder hoe beter, om aan het gros het vormen van het juiste zwaar tepunt met behulp van de paardebeenen te vergemakkelijken". Motoriseering. Wissen und Wehr. No. 8 Augustus 1931. „Pferdezug und Kraftzugbei der Artillerie", Volckheim. „Paard en motor kunnen elkaar niet geheel ver vangen, willen en zullen dat ook in 't geheel niet. Steeds moet men voor een bepaald geval de gunstigste trekkracht kiezen voorzoover men keus heeft'- Mechaniseering. Mil. Wochenblatt. No. 10. September 1931. Schwergepanzerte Riesen oder bewegliche Zwerge?" „Iedere vechtwagen, groot of klein, moet tot op korten afstand van den vijand komen. Hij heeft daarom geen verreikende

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 74