5. EENIGE VERBETERINGEN AAN HET GASMASKER MODEL A. door J. F. VAN KERVEL Eerste luitenant der Infanterie. Het bij het Ned.-Indische Leger ingevoerde gasmasker model A. heeft, hetgeen reeds eerder mocht blijken uit de resultaten welke verkregen werden bij de beproeving van het gasmasker bij 2 gasdetachementen, goed voldaan. Dit wilde echter nog niet zeggen dat de constructie van het masker volmaakt was, integendeel, het product van den eersten aanmaak, dat nauwelijks de kinderziekte doorworsteld had, bleek nog in vele opzichten voor verbetering en vervolmaking in aanmer king te komenook na dit artikel zal het laatste woord daarover zeker niet gesproken zijn. Het spreekt toch van zelf dat een nieuw artikel, naar beste weten en kunnen geconstrueerd, en voor het eerst practisch gebruikt, spoedig voor verbeteringen in aanmerking zal komen. Aangezien dit zelfs geldt voor artikelen waarmede men reeds jarenlange practische ondervinding heeft opgedaan, zal dit zeker gelden voor een artikel als een gasmasker dat nimmer tevoren ergens in de tropen werd gebruikt en men bovendien, in verband met de hier te lande te stellen speciale eischen, gedwongen wordt constructiën in te voeren, welke nog nimmer te voren bij andere bekende maskertypen toepassing vonden. De verbeteringen welke dit jaar aangebracht werden, waren grootendeels reeds vóór den aanmaak van de eerste partij gas maskers vastgesteld, doch konden pas, om speciale technische redenen, niet eerder dan bij den 2den aanmaak toegepast worden. De aangebrachte verbeteringen zijn de navolgende A. Gelaatstuk. 1. Het verbeteren van de neusconstructie. Het is n. 1. gebleken, vooral bij personen metgroote neuzen of bij hen wien een te groote taille van het gasmasker werd uitge reikt, dat last werd ondervonden dat de neus, hoewel niet op di rect hinderlijke wijze, tegen het maskerdoek drukte. Dit bezwaar kon niet ondervangen worden door de uitsparing van de neuspunt 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 21