3. STOREN OF AFLUISTEREN door W. A. VAN DER BEEK Kapitein der Infanterie. Het is een reeds lang en algemeen bekend feit, dat één van de schaduwzijden van de lijntelefoon is, dat de mogelijkheid van meeluisteren door onbevoegden, i. c. den vijand, bestaat. Bij toe passing van enkeldraadsche verbindingen is het gevaar voor afluisteren zelfs zóó groot, dat in den Wereldoorlog de aanleg van zulke verbindingen in het Oostenrijksche Leger met verraad werd gelijkgesteld, en de schuldigen daarvoor naar den krijgsraad werden verwezen. Vermoedelijk zal dit laatste wel betrekking hebben gehad op den stellingoorlog, want in den bewegings oorlog zal het aanleggen van dubbeldraadsche telefoonverbindingen vaak uit practische overwegingen moeten worden nagelaten (tijd, materiaal). Doch ook bij het gebruik van dubbeldraadsche geleidingen kan men er niet absoluut zeker van zijn, dat men tegen afluisteren beveiligd is, ofschoon het gevaar daarvoor inderdaad klein ge noemd kan worden, en eigenlijk in hoofdzaak afhankelijk is van den toestand, waarin zich het gebruikte materiaal bevindt. Bij het gebruik van de lijntelegraaf bestaat eveneens het gevaar voor meelezen van het geseinde. Weliswaar kan het gebruik van het Hughes-apparaat dit meelezen practisch onmogelijk maken, doch over deze apparaten beschikken we bij het Veldleger tot op heden nog niet. Hoewel het gebruik van radio-telegrafie (-telefonie) vele voor- deelen boven draadtelegrafie (-telefonie) biedt, en deze dienten gevolge in de toekomst wellicht grootendeels zal verdringen, zoo kleeft daaraan voorloopig nog het niet te onderschatten nadeel van algeheele afluisterbaarheid of meeleesbaarheid, het welk dus het treffen van bijzondere voorzorgsmaatregelen ver- eischt (vercijfering, zeer strenge spreekdiscipline enz.). Er bestaat bij radiotelegratie (en misschien ook bij radiotelefonie) nog een ander gevaar, nl. dat van gestoord worden, hetwelk eveneens dwingt tot het nemen van bijzondere maatregelen, zoo als het treffen van voorzieningen, welke het mogelijk maken om onverwijld over te gaan tot seinen op een andere, van te voren vastgestelde, golflengteik kom hierop nog nader terug. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 8