naast is uitbreiding van de regimentspatrouille tot minstens 1 brigade wel gewenscht. Het regiment. Vaste indeeling van pioniers, zooals b.v. in Rusland het geval is, moet voor het Indische leger, waar hun aantal zoo gering is, ten sterktste worden ontraden. Bij uitbreiding van de pioniers tot 2 comp. per divisie ware vaste indeeling van 1 sectie per regiment te overwegen. Vooral in Duitschland gaan stemmen op een afdeeling veldar tillerie blijvend bij een regiment infanterie in te deelen. Wij achten zulks pertinent onjuist. Wel zal de infanterie altijd artilleristeun noodig hebben in het gevecht, doch hoe b.v. met een nog niet ingezet reserveregiment Voorts is de artillerie in staat eerst een bepaald regiment infan terie te steunen en later een ander ofwel op een ander tijdstip de vijandelijke artillerie te bestrijden, mits zij in de hand is van den divisiecommandant (D.A.C.). „Unterstellung", anders dan tijdelijk en voor een beperkt doel, achten wij dan ook bepaald verkeerd. Rusland heeft per regiment infanterie 1 batterij begeleidende artillerie, doch o.i. moeten wij die meer beschouwen als de Nedet- landsche batterij van 6 Veld voorts behoort daartoe, althans volgens de M. S. No. 7 van 1929, een afdeeling artillerie a 2 batterijen. Ook heeft Rusland per regiment een chemische sectie, zooals Nederland zijn gasofficier heeft bij het regiment en het bataljon. Op dat gebied is in Indië nog wel het een en ander te ver richten gelukkig wordt den laatsten tijd krachtig in die richting gewerkt. In het algemeen valt de neiging te constateeren het infanterie- regiment zoo zelfstandig mogelijk voor den strijd, aanval zoowel als verdediging, uit te rusten. In dit licht moet ook worden gezien de door sommige schrijvers gestelde eisch luchtafweergeschut bij het regiment in te deelen en het door andere kenbaar gemaakte verlangen voor vast 1 comp. lichte tanks (25 stuks) aan het regiment toe te voegen. Laatstgenoemde eisch zal voorshands wel niet practisch te ver wezenlijken zijn, gezien het in de verschillende legers beschikbare aantal vechtwagens, afgezien nog van tactische bezwaren. Wat het eerstgenoemde verlangen betreft meenen wij bezwaar te moeten maken tegen elke indeeling van wapens bij het regiment, die door hun dracht en de mogelijkheid snel het vuur te verplaatsen geschikt zijn om ook buiten het enge verband van het regiment hun werking te doen gevoelen. 92

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 12