omdat ze zich niet leent voor rechtstreekschen steun. Ik herinner er aan, dat men de breedte van het hoofdaanvalsfront bepaalt uit de beschikbare 7,5 cM. kanonnen. De Houwitser bezigt men voor beschermende vuren, b. v. contrabatterijen. Een ander ver schil met den stellingoorlog is, dat men inden bewegingsoorlog meer blootstaat aan verrassingendaarom moet het vuurplan meer elastisch zijn, vooral wat de tijden betreft, waarop elk vuur wordt afgegeven. Daarom is het opbouwen er van ook heel moeilijk. In den wereldoorlog had men daarvoor specialiteiten, wier aanwijzingen ook door hoogere commandanten eenvoudig moesten worden opgevolgd. Hoeveel te meer wordt dus van het helder inzicht gevorderd in den bewegingsoorlog. Maar dat alles neemt niet weg, dat alleen de aanvalswijze volgens Bruchmüller snel en verrassend tot het gewenschte resultaat kan leiden en dat ze altijd van toepassing is onverschillig of de hoofdstoof plaats heeft tegen 's vijands front, flank of rug. Welnu, omdat er wel eens fouten zijn gemaakt, waardoor de samenwerking spaak en de aanval vast liep, zegt Artillerist en met hem vele anderen, de liaison horaire heeft geenszins voldaan. Neen foutief toegepast voldoet geen enkele methode van krijgs voering. Natuurlijk als men verzuimt zoodanige tusschenliniën vast te stellen, aangepast aan de behoefte van beide wapens, dat telkens aan het verliezen van het contact kan worden tege moet gekomen, dan hoeft men niet verwonderd staan te kijken, als het mis loopt. Daarom moet het plan, zooals boven gezegd, elastisch zijn. Zoowel tijd als aanvrage spelen hun rol, geheel afhankelijk van gevechtsomstandigheden en terrein. Algemeene regel is, dat alle vuren geheel van te voren vastliggen, voorbereid zijn, genummerd, en dat de infanterie er mee bekend is. Men heeft voorgenomen vuren zooveel mogelijk volgens horaire, en aan te vragen vuren, middels geseind codewoord of lichtsignaal, ingeval de telefoni sche verbinding niet werkt. Het horaire moet elastisch worden gemaakt middels seinen, b. v. met de beteekenislaatste vuur herhalen of wel ik kan vooruit, vuur verleggen. Uit de tusschen liniën wordt vooruitgegaan, hetzij op een vooraf vastgesteld tijdstip of wel op een nieuw op te geven uur y, z. n. middels signaal. Ten slotte moet ik er nog aan toevoegen, dat het bovenstaande geheel overeenstemt met het Fr. Inf. Reglement R. I. 29 blz. 347. Derhalve is het mij niet duidelijk, hoe artillerist op dezelfde blz. 1043 eerst kan zeggen het horaire heeft geenszins voldaan en later: de meest moderne verbindingsmiddelen hebben het nog niet mogelijk gemaakt een betrouwbare verbinding tusschen de artillerie en de voorste infanterie te garandeeren. Zou men dan bij ontbreken dier verbinding van steun moeten afzien? Neen, maar bij den tegenwoordigen stand der techniek geeft, indien liaison a vue onmogelijk is, alleen de liaison horaire uitkomst om bij den hoofdaanval snel aan zijn aanvalsobject te komen, 99

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 19