deel uitmaken van een algemeen programma periodieke herhaling van het maken van foto's van zelfde pun ten toelaten. De fotografieopdrachten, waartoe slechts de leiding opdracht kan geven, zijn onder te brengen in zes categorieën Eerste categorie Bestudeering van een geheele, nieuwe sectorfoto's genomen op de grootst mogelijke hoogte (f. 0.25). Afhankelijk van de aangenomen hoogte (rekening houdende met het plafond) zal de schaal van de foto's varieeren tusschen 1 20.000 en 1 10.000. Tweede categorie Gedetailleerde bestudeering van een ingerichte terreinstrookverticale foto's genomen met een fotoapparaat f. 0.50, die op een hoogte van 2500 meter een schaal zullen geven van 1 5000. Derde categorie Bestudeering van de details van een inrichting, batterijstellingen, interessante punten, vernielingen verticale foto's genomen met apparaten f. 1.20, die op een hoogte van 2400 meter een schaal geven van 1 2000. Vierde categorie Bestudeering van meer achterwaarts gelegen gedeelten van het terrein en van de verplaatsingen seriebeelden van verticale foto's, genomen met apparaten f 0.50 met filmhouders (100 foto's) op een hoogte van 5000 meter, zul len een schaal geven van 1 10.000 (1 -.20.000 met f 0.26). Vijfde categorie Bestudeering van de ingangen van schuilplaatsen, van het verkeer, van paden, van het aanvalsterrein, van de lijn door de infanterie bereikt, stereoscopische beelden, genomen op een hoogte van hoogstens 300 meter met het toe stel f 0.50 of f= 1.20. Zesde categorie Beelden bestemd voor de infanterie en voor de vechtwagens, ten einde hun een idee te geven van het te doorschrijden terrein en van het reliëf: schuinsche foto's, genomen tusschen 600 en 1200 meter met het toestel f 0.26 of f 0.50. In verband met deze categorieën moet de gezaghebbende, die den vliegdienst opdraagt foto's te maken, voor zichzelf vaststellen r de aard van de gewenschte inlichtingen het te fotografeeren terreingedeelte voor verticale foto's ongeveer de schaal, waarbij moet worden bedacht, dat de vliegdienst er naar zal streven die schaal te verkrijgen zonder er absoluut aan gebonden te zijn. In alle gevallen zal een fotografieopdracht op geringe of middelbare hoogte boven de vijandelijke linie slechts kunnen slagen, wanneer een krachtige contrabatterij de vijandelijke lucht afweer veronzijdigt gedurende de uitvoering der opdracht en wanneer bescherming van het fotografie vliegtuig is verzekerd door jagers of door een patrouille waarnemingsvliegtuigen. 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 31