3. Waarneming van artillerievuren. Indien voldaan wordt aan de volgende voorwaarden voldoende plafond, goed zicht, verzekerde bescherming tegen jagers en luchtafweer, goed voorbereide vuren, goede verbindingen tusschen vliegtuig en grond, nauwkeurige vuurdiscipline, zal een vliegtuig, werkende op 2000 meter boven de linie, tot een afstand van 5 a 6 K M. achter de vijandelijke linie kunnen waarnemen de richting en grootte van de afwijkingen in afstand en zijde- lingsche richting het gemiddelde trefpunt van meerdere gelijktijdig of direct na elkaar afgevuurde schoten en de ligging van dat gemiddelde trefpunt t. o. v. het doel. De luchtwaarneming maakt dus mogelijk een vuur te regelen het te controleeren het afgeven van uitwerkingsvuur na te gaan. Onder welke omstandigheden zal mende controle gebruiken? Theoretisch kan men, indien men kent de afstand van het doel en de ligging van de lijn batterij-doel de correcties van topografischen aard (terreinhoekcorrectie) de daginvloeden correcties (luchtgewicht, windrichting en -snel heid) de ballistische correcties (uitslijting van den vuurmond, wer king van de lading, temperatuur van de lading, vorm van de baan) a priori de gegevens vaststellen van de baan, die door het doel gaat. In de practijk zal deze voorbereiding slechts benaderde resul taten geven, hoewel zij zeer dicht bij de werkelijkheid zullen liggen. Wanneer dus de voorbereiding tot het uiterste is door gevoerd, kan worden volstaan met een controle van het vuur, d i. na te gaan of het meerendeel der op den aangenomen af stand afgegeven schoten, werkelijk op het doel valt. Deze voor bereiding is evenwel niet altijd mogelijk. Eerste geval Men beschikt over nauwkeurige kaarten waarop men de ligging van het doel en die van de stukken precies heeft kunnen aangeven, maar men kent de correcties voor de dagin vloeden en de ballistische correcties niet. Voldoende zal zijn de ligging van het gemiddelde trefpunt van verschillende schoten met de geschatte gegevens te kennen, dit gemiddelde trefpunt te beschouwen als een fictief doel, waarop 110

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 32