Men kan aannemen, dat de schietgegevens, verkregen door de controle of door de regeling niet veranderen tijdens het af geven van het uitwerkingsvuur. Het is dus onnoodig dit vuur waar te nemen. Tweede geval. Het uitwerkingsvuur van betrekkelijk korten duur hoeft eerst na een aanzienlijk tijdsverloop na de controle of de regeling te worden afgegeven, de daginvloedencorrecties kun nen veranderd zijn. Indien de nieuwe daginvloedencorrecties niet bekend zijn, als het vaststellen er van op een hulpdoel niet toestaat ze uit te sluiten, zal een nieuwe controle noodig zijn. Derde geval. Het uitwerkingsvuur moet van een zoodanigen duur zijn, dat de daginvloedencorrecties zich wijzigen kunnen gedurende het vuur. Het zal noodig kunnen zijn gedurende het afgeven van het vuur öf het vuur te onderbreken en over te gaan tot een controle; öf het vuur van het begin tot het einde door te zetten, wat als een zeer uitzonderlijk geval moet worden beschouwd en als alleen toepasselijk op buitengewoon belangrijke uitwer kingsvuren. Uitvoering van de regeling. De te gebruiken methode van regeling moet eenvoudig zijn, kort duren en zich aanpassen aan alle kalibers van de legerartil- lerie, zonder voorafgaande overeenkomst. De regeling moet kort duren ten einde er meerdere te kunnen verrichten. De regeling geschiedt door verlegging van het gemiddeld trefpunt bij de 75 mM. vuurmonden met een laag van drie schoten per stuk bij de 105, 155 kort, 155 lang, door een serie van twee vlug op elkaar volgende salvo's, waarbij ieder salvo wordt afgegeven op commando van den waarnemer. De waarnemer seint per radio de ligging van het gemiddeld trefpunt t. o. v. het doel en de lijn batterijdoel. Dit herhaalt zich tot het gemiddeld trefpunt samenvalt met het doel. In alle gevallen, dat verschillende batterijen moeten schieten op eenzelfde doel, zal de regeling gelijktijdig plaats hebben en dus niet opvolgend. Hierbij zal het dikwijls noodzakelijk zijn de ligging van het gemiddeld trefpunt op te geven t. o. v. de geo grafische assen, wat de regeling zeer veel langer doet duren en bij gevolg moet worden vermeden. Bijzondere regelingsmethoden kunnen worden toegepast bij het afgeven van juistheidsvuren (per stuk, op tijd), bij de waarneming van nachtelijke vuren. Deze methodes eischen een voorafgaande 112

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 34