De artillerie doet, na de eerste voorbereiding beëindigd te heb ben, het vliegtuig door middel van het sein „Neem vuur waar op doel noweten, dat zij van doel gaat veranderen. Als het doel bekend is en genummerd, wordt het door zijn nummer aangegeven. Als het doel aan den waarnemer onbekend is, wordt het aangegeven door zijn coördinaten. Dit is een lang durig werk, dat moet worden beschouwd een uitzondering te zijn. Het initiatief van doelverandering kan eveneens van den waar nemer uitgaan. Men beperke dit initiatief evenwel tot zeer uitzonderlijke gevallen bij voorbeeld bij het zich voordoen, ge durende een regelings- of een contröleopdracht, van een zeer belangrijk kortstondig doelde opdracht verandert hierdoor in een bewakingsopdracht. Als de groep of afdeeling artillerie haar vuurwaarnemings- programma heeft afgewerkt. Seint zij aan het vliegtuig„Heb U niet meer noodig." Indien ook voor het vliegtuig hiermede het programma is afgeloopen, kan het landen is dit niet het geval, dan waarschuwt het de volgende eenheid volgens het vooraf op gemaakte plan. 4. Verbindingsopdrachten. Omvatten transport van officieren overbrengen van bevelen en inlichtingen per berichtkoker of door het oppikken van berichtkokers overbrengen van bevelen door lichtkogels of radiotelegrafie. Dit is een gemakkelijk middel om vlug een algemeen bevel (uur van aanval b. v.) te verspreidende werking ervan zal evenwel altijd onzeker zijn (vliegtuigpannes), niet ontvangen van radioseinen, niet geziene lichtkogels). Hoe het zij, degenen voor wie de berichten bestemd zijn (kleinste eenheidhet bataljon) moeten de ontvangst van het be richt erkennen door het sein„begrepen"; voedsel- en munitievoorziening van eenheden die van hun verbindingen zijn afgesneden. De eenheden kunnen in dit geval hun aanvraag melden door het gebruik van de U-lap (hieraan zou dus een speciaal sein „voedselvoorziening" zijn toe te voegen boven de bestaande seinen voor voorziening van granaten en munitie). Het transport wordt geregeld door den staf van het leger. B. Bewaking van bepaalde terreindeelen. 1. Het opsporen van doelen voor de artillerie. Dit heeft tot doel het opsporen van doelen, het ontketenen en het regelen van artillerievuur op onverwacht verschijnende kort- 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 36