vooruitgaan of in moeilijke omstandigheden, niet afbakent; ge heel in beslag genomen door den strijd op den grond, ziet zij zelfs de afbakeningsaanvraag van het vliegtuig niet. Evenwel kan de afbakening op bevel noodzakelijk zijn voor een waarnemer, die zijn opdracht beginnende, niet door eigen waarneming de opstelling van de eerste lijn te weten kan komen voor den divisiecommandant, die door allerlei tegenstrijdige berichten over de plaats van zijn infanterie, niet meer met zekerheid van zijn artillerie gebruik kan maken. In alle gevallen moet de waarnemer met het afschieten van zijn afbakeningsaanvraag wachten tot de strijd een weinig ge luwd is of de voorwaartsche beweging tot stand is gekomen. De afbakening op initiatief van de infanterie zal veel meer vruchtdragend zijn. De infanterie moest er op afgericht worden uit zich zelf af te bakenen na verovering van een haar gesteld doel, wanneer zij op een weerstand gestooten is, die zij met haar eigen middelen niet kan breken wanneer de eigen artillerie op haar schiet. In een woord, in alle gevallen, dat de eigen infanterie er belang bij heeft, dat haar plaats nauwkeurig bekend is bij de haar direct ondersteunende artillerie. Seinen van de commandoposten. Het afbakenen is niet voldoende om den waarnemer volkomen op de hoogte te stellen van den gang van het gevecht. Het moet worden aange vuld door de seinen van de bataljons en regimentscommandoposten, die hem geheel kunnen inlichten. Iedere keer dat de infanterie op eigen gezag afbakent, moeten de bataljonscommandanten de reden van het afbakenen bekend stellen en wel of dit beteekent: doel bereikt; vraag afsluitingsvuur eigen artillerie schiet op ons zijn gereed om aan te vallen willen voorwaarts, verleg het vuur; vraag vuur ter voorbereiding van den aanval. Dit laatste sein zal gelukkig worden aangevuld met het sein „Ik kan niet vooruit, help mij in de aangewezen richting", welk sein zal maken, dat het vliegtuig de oorzaak van het oponthoud kan opsporen, haar aan de artillerie kan seinen en het pad effenen voor de infanterie door zelf met het vuur van zijn mitrailleurs tusschenbeide te komen. 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 39