Thans beschikt de infanterie overal ter wereld over een belang rijk aantal mitrailleurs en zou zij zich zonder dat wapen machteloos voelen. Het streven het bataljonscommando niet te ingewikkeld te maken en het gebrek aan menschen bij de oorlogvoerende staten deed in de meeste legers de 4e compagnie van het bataljon vervangen door een compagnie zware mitrailleurs met een aantal varieerende van 12 tot 16. Het krombaan infanteriegeschut. Het ontstaan van een nieuw wapen brengt altijd mede de ge boorte van een verdedigingsmiddel tegen dat nieuwe wapen. Zoo ook bij de zware mitrailleurs. Het bleek dat de artillerie, hoe machtig hare werking ook was, niet is staat was vóór een aanval alle vijandelijke mitrailleurs te vernielen. Nauwelijks was de aanval ingezet of hier en daar kwam een vijandelijke mitrailleur te voorschijn, die, gunstig flankeerend op gesteld, door hare groote vuursnelheid en de bestrekenheid van de baan den geheelen aanval kon doen mislukken. Het aanvragen van artillerievuur op zoo'n mitrailleur kostte veel tijd, de doelaanduiding was meestal heel lastig terwijl ook de vuur leiding op een dergelijk smal, bijna onzichtbaar doel in hooge mate tijdroovend was bovendien was het vuur lang niet altijd mogelijk door den korten afstand van de aanvallende infanterie tot het doel. Geen wonder dat die toestand niet bevredigde, dat de infanterie behoefte voelde aan een wapen, dat zij bij de hand had en dat zonder tijdroovende aanvragen in staat was onmiddellijk elk doel, dat het succes van den aanval in gevaar bracht, onder vuur te nemen. Waar de meeste doelen gedekt waren opgesteld moest dit wa pen een krombaanvuurmond zijn. In den oorlog waren het improvisaties, waar men zich mee be helpen moest. De Duitschers gebruikten hun lichte mijnwerpers, de Engelschen en Franschen oude mortieren (Stokes) men gebruikte eenvoudig wat men had, meer niet. Speciaal voor het doel gefabriceerd infanteriegeschut bestond niet en is tijdens den oorlog ook niet ontstaan. Lichte mitrailleur. AI spoedig bleek dat de zware mitrailleur alleen niet voldoende was. In den aanval was steun, anders dan uit de voorste lijn, veelal niet mogelijk doch de zware mitrailleurs waren niet in staat de voorwaartsche beweging van de infanterie te volgen en bovendien te zichtbaar voor den vijand en dus te kwetsbaar. 83

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 3