Wanneer de middelen van den vliegdienst niet toestaan een speciaal vliegtuig op te offeren voor begeleiding van de tanks, zal het vliegtuig aangewezen voor begeleiding van het gevecht deze taak vervuilen, naar mate zijn andere verplichtingen dat toelaten. C. Bewakingsopdrachten ten bate van de leiding. Wanneer bij de leiding onzekerheid bestaat omtrent de plannen van den vijand, kan zij de opdrachten voor verkenning van be paalde doelen wijzigen in bewakingsopdrachten. Deze handelwijze kan worden toegepast bij de verdediging om aanwijzingen te verzamelen betreffende den vijandelijken aanval. Aanwijzingen kunnen verkregen worden zoowel öp het gevechtsveld als meer naar achter. Bij den aanval om tegenmaatregelen van den vijand gedurende een aanval te onderkennen, speciaal betreffende de inzet van reserves en teekenen die er op wijzen, dat de vijand zal terug trekken. De uitvoering van dit soort opdrachten moet worden toevertrouwd aan zeer kundige waarnemers met een groote tactische kennis, die geheel en al op de hoogte moeten zijn van den algemeenen toestand; in werkelijkheid zal deze opdracht dikwijls ineen loopen met een verkenningsopdracht en de aanwijzingen, die zij verschaft zullen des te zekerder zijn naar mate zij er meer overeenkomst mede vertoont. II. Algemeene bewakingsopdrachten. Iedere waarnemer, die voor het legerkorps of voor een divisie werkt, moet behalve zijn normale opdracht een algemeene be waking uitoefenen en alle aanwijzingen noteeren, die hij gedu rende zijn vlucht opmerkt. Als de verzamelde gegevens belangrijk zijn en van dien aard, dat de leiding onmiddellijk zou moeten ingrijpen, is de waar nemer verplicht direct den belanghebbenden commandant ervan op de hoogte te stellen en in het onderhavige geval het gebruik ervan te verzekeren door regeling van het artillerievuur of bege leiding gedurende het gevecht. 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 41