de omstandigheden van voordeel zijn" (Q.V. 1. p. 180(1)). Dit vuur op groote en op middelbare afstanden kan worden afgegeven door de meer achterwaarts opgestelde mitrailleurseerstens zijn de meer achterwaarts gelegen opstellingen door den tegenstander niet zoo gemakkelijk vast te stellen en staan deze mitrailleurs dus na de vuuropening minder dan de nabij de voorste lijn geplaatste bloot aan vernietiging door de vijandelijke artillerie en ten tweede kan het element verrassing op andere wijze ver kregen worden n. 1. door het vuur onmiddellijk voor de frontlijn te doen afgeven uit andere opstellingen. G. V. I. p. 181(1) zegt dan ook: „Het voorbereiden van meer stellingen dan gelijktijdig kunnen worden bezet, is noodig". Ook het gestelde in het reeds genoemde p. 180 (2) is met het boven staande in overeenstemming. Hoe dient dit vuur op de groote en middelbare afstanden nu te worden afgegeven G. V. I. p. 180(1) schrijft voor, dat in beginsel het vuur van meerdere sectiën uit verschillende opstellingen concentrisch op het doel vereenigd wordt; en ten rechte: In verband met de spreiding van den mitrailleur op middelbare en groote afstanden is het meeste resultaat te verwachten, wan neer tegelijker tijd een diepe terreinstrook wordt onder vuur genomen het doel mag geen gelegenheid krijgen zich aan de vuuruitwerking te onttrekken; in korten tijd zullen dus in een diepe strook een groot aantal projectielen moeten worden neer geworpen dit kan alleen bereikt worden door gelijktijdig inzet ten van een groot aantal mitrailleurs. Hoewel het voorschrift dit niet met name noemt valt uit het bovenomschreven beginsel tevens af te leiden, dat bij de verde diging centralisatie in het gebruik der zware mitrailleurs zaak is in verband niet de uitgestrektheid van het door een regiment in de verdediging ingenomen front, zal het bij onze organisatie niet mogelijk zijn als regel alle mitrailleurs onder eenhoofdige leiding te doen optreden de mate van overzichtelijkheid van het voor gelegen terrein vormt het criterium; in de bataljonsvakken zal die mogelijkheid veelal wel bestaanin het buitenland waar elk bataljon organiek over een mitrailleurcompagnie beschikt, is bij de verdediging een gecentraliseerd gebruik der mitrailleurs dan ook regel. Als voordeelen van een gecentraliseerd gebruik moeten worden genoemd 1. Alle beschikbare mitrailleurs kunnen worden ingezet tegen één doel; 2. De mitrailleurs blijven in de hand van den tactischen com mandant, waardoor deze een krachtig middel in de hand heeft om zijn invloed te doen gelden op het verloop van den strijd en waardoor een economisch gebruik het best gewaarborgd is. 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 46