G.V.I. 183 geeft aan, dat dit vuur alleen mag worden afgegeven, indien daarmede aanmerkelijke voordeelen te behalen zijn. Het wil mij echter voorkomen, dat dit punt slaat op die mitrailleurs, die voor de kleinere afstanden bestemd zijn. Voor het vuur op grooten afstand kan indirect vuur meermalen met vrucht worden afgegevenmet de bij onze mitrailleurs aanwezige instrumenten (schaarkijker, afstandmeter, hoekmeter en kwadrant) kan een handig vuurleider met goed opgeleid personeel in korten tijd een goed liggend vuur afgeven. De practijk op het schietterrein heeft uitgewezen, dat de uitkomsten van direct en indirect vuur niet verschillen. Een voordeel van het indirecte vuur is, dat de bediening veel rustiger kan geschieden, omdat men een tegen vijandelijk vuur volkomen gedekte opstelling kan innemen. De tijd van voorbereiding is echter langer. N. m. m. zal de vuuropdracht voor deze afdeelingen gegeven moeten worden door geen lager commandant dan een bataljons commandant; zelfs zal het veelal voorkomen, dat de regiments commandant beslist, of een bepaald doel al dan niet bevuurd zal worden. Hij toch zal het beste kunnen bepalen, welke van de zichtbare doelen van het meeste belang is, overwegende, dat het vuur, eenmaal afgegeven, van deze stelling uit waarschijnlijk geen tweede keer kan worden geopend, althans voorloopig niet. Dat hiervoor een telefonische gemeenschap tusschen den re gimentscommandant en den mitrailleurcommandant noodig is, is. duidelijk. In onze verbanden zal dikwijls voor het volvoeren van de hier bedoelde opdrachten aangewezen worden het in reserve gehouden pelotonde tweede andere pelotons zullen als regel wel aan de beide voorste bataljons zijn toebedeeld. Met de opmerking, dat bij de vuren, als hier bedoeld, verrassing op den voorgrond moet staan, kunnen wij de beschouwingen omtrent de bestrijding van den vijand door de mitrailleurs op grooten afstand beëindigen. De mitrailleureenheden, bestemd om mede te helpen aan de nabijverdediging, hetzij van huis uit, hetzij, dat zij daarvoor later bestemd worden, vinden, ingevolge G. V. I. punt 182 hunne plaats achter de voorste secties, teneinde niet te spoedig buiten gevecht gesteld te worden échelonneering in de diepte is noodig. De algemeene opdracht voor deze mitrailleurs is, de nadering van vijandelijke infanterie beletten gedurende de laatste phasen van den aanval. Dit moet geschieden in samenwerking met de artillerie en de andere automatische wapens der infanterie. Zoo als bekend, bereidt de artillerie tegenvoorbereidingsvuren en af sluitingsvuren voordeze kunnen uiteraard niet alle terreindeelen bereiken, zoowel door de terreinvormen als door de geringe hoeveelheid artillerie. Zonder andere uit te sluiten zullen de ter- 132

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 54