deze reden zal hij zoodra de bat. ct. vooruit gaat om de stelling te verkennen, dezen vergezellenhij dient dan dien chef van, advies, maar de laatstgenoemde bepaalt ten slotte, wat hij van de mitrailleurs verlangt. In de eerste plaats moet bij de keuze van de stelling rekening worden gehouden met mogelijke vuuruitwerkingin de tweede plaats met zichtbaarheid. Stellingen in de rand van kampongs zijn als regel te veroordeelen, omdat de rookverschijnselen hen spoedig zouden verraden beter doet men, dieper in de kampong te gaan zitten, met opruiming van zoo weinig mogelijk onderhout, dan wel vóór die rand. Dit laatste heeft echter het groote bezwaar, dat de bediening uren lang in de zon moet zitten, en dat de aanvoer van munitie de juiste plaats spoedig kan doen waarnemen. Dat de mitrailleurs in de diepte worden geëchelonneerd, is reeds gezegd. Waar de voorste lijn van verdediging geen rechte lijn vormt, maar meer een serie van versterkte terreinpunten en -voorwerpen, is zulks logisch. Mocht de vijand tenslotte doordringen in eenig deel van de stelling, dan moeten de mitrailleurs zoo lang mogelijk, d. i. tot het uiterste standhouden, en den doorgedrongen vijand in flank en/of rug beschieten. Indien bij de troepen in tweede of derde linie nog mitrailleurs zijn indeeld, dan zullen deze tot taak hebben, door hun vuur verder doordringen te beletten en, zoodra tot den tegenaanval wordt overgegaan, dezen te steunen. Hun optreden zal dan zijn als bij den aanval. Ten slotte nog enkele woorden over de mitrailleurs, ingedeeld bij de voorposten en eventueel vooruitgeschoven mitrailleurs. Voorposten zijn, volgens onze opvatting, eigenlijk gewone stel lingen het v. p. d. heeft tot taak, een bepaald terreinvoorwerp te bezettenopen ruimten tusschen deze v. p. d. worden door mitrailleurvuur bestreken. Overigens moeten deze wapens, inge deeld bij de voorposten, het vuur op grooteren afstand openen, dan in de normale verdediging, omdat het er hier om te doen is, den vijand zoo lang mogelijk op te houden, teneinde de hoofd macht eventueel tijd en gelegenheid te geven, zich voor het ge vecht gereed te maken. Een enkele maal komt het voor, dat vóór de eigenlijke stelling kleine afdeelingen met een mitrailleur ver vóór de eigenlijke stelling op gunstige punten worden geplaatst, om 's vijands opmarsch te vertragen. Het zal de taak van deze mitrailleurs zijn, om gedu rende de nadering van den vijand hem plotseling met vuur te overvallen, als hij nog niet op ernstigen tegenstand heeft ge rekend, en dus zijne colonnes nog niet heeft opgelost. Kan men in die omstandigheden een gesloten sectie of compagnie onder vuur krijgen en groote verliezen toebrengen, dan zal dat den vijand hevig schokken en hem tot meerdere voorzichtigheid, dus 134

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 56