deelen van het regiment niet bij elkaar in één garnizoen, behoort dit te worden mogelijk gemaakt. 3. Bij de telefoonafdeelingen hooren alléén thuis diegenen, die er onder alle omstandigheden elk voor zich een eer in stellen, dat de telefoondienst goed functionneert. In dit verband waag ik de suggestie, of de telefoondienst bij het bataljon en het regiment niet iets zoude zijn voor onze Eu ropeanen. 4. Een uiterst strenge telefoondiscipline is onmisbaar voor een goed werkende telefoondienst. 5. Het is van het grootste belangde telefoonafdeelingen vooral te oefenen in het snel en goed uitleggen der lijnen in alle terreinen en onder alle omstandigheden, zoowel bij dag als bij nacht. De lijnen behooren in bedekt terrein zóó hoog te worden gelegd, dat een ruiter er zonder meer onderdoor kan. In open terrein kan de lijn op den grond worden gelegd, ofschoon het zelfs dan ook nog aanbeveling verdient de lijnen op te hangen. 6. Over het telefoonpersoneel moeten op oordeelkundige wijze bij elke oefening kaarten en kompassen worden verdeeld, terwijl het noodig is, dat al het personeel voortdurend wordt geoefend in het kaartlezen en het loopen op het kompas. Aan dit onderdeel van de opleiding kan niet genoeg aan dacht worden besteed 7. De kabelhaspels moeten vóór de regiments- en de divisie oefeningen grondig worden nagezien (afrollen!) en zoo noodig worden verwisseld. Het mag voorts niet voorkomen, dat tijdens een dergelijke oefening een telefoontoestel niet werkt, doordat de elementen niet meer bruikbaar zijn. 8. Een gevolg van het met ondeugdelijk, onbetrouwbaar mate rieel op oefening gaan is het voorkomende oneconomisch distri- bueeren van de telefoontoestellen. Het wordt dan b. v. noodig gevonden om bij een telefoonpost twee toestellen (waarvan één dienende als reserve) te plaatsen. Maar daar is ons telefoonmaterieel toch te mooi voor 9. De bediening van den schakelaar liet nog te wenschen over. Steeds wordt nog vergeten, dat de bedienaar van den schake laar aan toestel I niets anders te doen heeft dan met zoo weinig 137

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 59