Toelichtingen. Vgl. O.V.I. 112, 113, Het bataljon is nu geheel ont wikkeld en de onderdeelen verlaten de wegen; op het uitreiken van munitie enz. is reeds eerder gerekend (I. M.T. 1932 No. 1, blz. 65). De Bat. C. geeft het terrein, waarheen het Bataljon verplaatst wordt, nauwkeuriger aan dan de Det. C.de vorm van het Bataljon is hieidoor tevens bepaald, en het ver band tusschen de onderdeelen blijft bewaard. Het aangeven van marsch- strooken voor de cieën is niet dwingend voorgeschrevenhet is alleen dan doeltreffend, indien de grenzen dier strooken lijnen zijn, die in het terrein zijn aan te wijzen en terug te vinden hetgeen hier niet het geval kan zijn. De nieuwe opstelling kan niet in alle opzichten rekening houden met de nog niet bekende verdere marschrichting. Veiligheid in de marschrichting wordt verkregen door de uitgezonden verk. patrouilles, de eigen beveiliging der voorste cieën, en door het gevechtsklaar marcheeren der onderdeelen. Het is te voorzien, dat het Bataljon spoedig in gevecht zal komenvóór dien is zeker voldoende tijd (niet meer noodig dan '/4 uur: de menschen hebben het bereide maal in den eetketel) beschikbaar om den troep te doen eten; later zal de gelegenheid daartoe waarschijnlijk ontbreken, en een soldaat kan alleen goed vechten met een gevulde maag; ook met het oog op het tijdstip van den dag 11 v. m.) is het noodig te doen eten, daar verschil lende landaarden een physieke inzinking vertoonen, wanneer het etensuur belangrijk wordt overschreden. De oudste Bat. arts wordt ingelicht betreffende de komst der ziekendragers van Det. T. A. Hij krijgt opdracht de draagpaarden van Hp. V. P. A. te laten volgen bij de le cie (No. 19, 10.30 v. m.). C. Verbind, br. wordt bevolen: de tf. lijn verder uit te loopen achter de •in front beveiligende afdeelingen, en een tf. post op te richten bij de nieuwe C. P. seinverbinding tot stand te brengen van den rug 200 m.O. van PASIR- AJOENAN met Det. seinpost 50 m. N. van de graven O. van PASIRSOE- RAWOENG; Deze Bat. seinpost optisch of met ord. te verbinden met Verbind. P. bij Bat. C. P., waartoe over een seinploeg van de 4e cie kan worden beschikt; bij de oude C. P. t. n. o. een Verbind. P. bestaande uit een tf.-en een ord. post in stand te houden (No. 20, 10.35 v. m.). Toelichting. Nu een gevecht op handen is, heeft het Bataljon ziekendragers van de T. A. noodig, die in de eerste plaats bestemd zijn voor het vervoer naar de Hp. V. P., en verder met de hulpziekendragers naar een wagenplaats (O. V. G. D. I, 39(6), 38(2)); hierdoor komen de ziekendragers van het Bataljon geheel vrij voor hun eigen taak. De Hp. V. P. A. zal zoo dicht bij den troep moeten zijn, dat tot oprichting van een Hp. V. P. kan worden overgegaan, zoodra de toestand dit vereischt (O. V. G. D. I, 36(1)). Vooral bij een aanvallend gevecht zal de oprichting dikwijls niet van hoogerhand gelast kunnen worden (O. V.G. D. I, Noot op blz. 36). Een der grootste gewondennesten ongeveer in de as van beweging van het Bataljon, de plaats waar de oudste Bat. arts dus het eerst een zeker aantal gewonden ontmoet, die omvangrijke verzorging vereischen, zal dan Hp. V. P. worden; hiervan zendt hij bericht aan den Bat. C. Overigens moge naar het O. V. G. D. I worden verwezen. V. w. b. het te verwachten aantal gewonden staan alleen cijfers voor een divisie ter beschikking (Studie I.K.V. No. 75, blz. 208, en het daar genoemde werk, I.M. T. Sept. 1929), welke cijfers eenigen indruk kunnen geven van de in dit geval te verwachten moeilijkheden: afvoer van de Hp. V. P. zal hier gedragen moeten geschieden naar de wagenplaats, welke thans nog niet be kend isvoor het te doorschrijden zware terrein moet zeker op 4 dragers per baar gerekend wordenper km. transportweg kunnen dan afgevoerd worden 1. M.T. 1932 No. 1 blz. 69. 142

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 64