afsluitings- of strookenvuur leggen, omdat wanneer dat een min of meer bedekt gedeelte is, hij onwillekeurig zijn diepteopstelling vermindert. Dat heet dus in Eur. verbanden, tegen-voorbereidings- vuur. Vroeger heb ik reeds aangetoond, dat zulk een „vernietiging" beoogend vuur in onze verhoudingen onbestaanbaar is, maar wij zullen er onder gunstige omstandigheden een gooi naar doen. Rest dus alleen die gedeelten van het aanvalsterrein waarop wij inzicht hebben en waarover de vijand in zeer geopende formaties voorwaarts gaat. Nu wenscht A. op die doelen, voor zoover dan van doelen sprake is, af te zien van het jachtschot, Fr. tir au lapin, in onze reglementen eenvoudig genoemd, vuur op bewegende doelen. (1) Maar wat dan Vuurconcentratie met alle beschikbare artil lerie op een strook, is munitieverspilling (zie de berekening in I. M. T. 1930 No. 2 blz. 136). Waargenomen vuurconcentratie impliceert inschieten, waarna het doel allang verdwenen is. We krijgen alleen doelen, doordat een klein onderdeel, hoogstens een sectie zich geleidelijk aan, gedreven door een natuurlijke nei ging, samenbalt in een terreindeel dat eenige gezichtsdekking biedt. Vuurconcentratie daarop met de heele artillerie heeft geen zin, daar de benoodigde schoten b.v. 40 er binnen 2 minuten met één batterij opliggen. De meest rationeele oplossing is die, waarbij de batterijen schijfschieten tegen de eventueele doelen, die in de hun toege wezen te bewaken strooken voorkomen. Naarmate de hoofdaanval zich teekent, worden die strooken verplaatst naar het hoofdaan valsfront, hetgeen van zelf leidt tot waargenomen vuurconcentratie. Alsdan heeft de B. C. gelegenheid zijn technisch kunnen te ontplooienhet vuur is dan het meest economisch en bereikt de beste resultaten. Men noeme het jachtschot of eenvoudig vuren op bewegende doelen. In ieder geval is deze vuurwijze niet nieuw, maar bestaat zoolang als de artillerie bestaat. Waar van het woord vuurconcentratie zoo een schromelijk misbruik wordt gemaakt, is het aangewezen hier te definieeren wat men verstaat onder vuurconcentratie en wat onder concen tratie van krachten, twee begrippen die weinig meer met elkaar gemeen hebben dan den naam. Vuurconcentratie is een vuursoort, daarin bestaande, dat men het vuur van meerdere batterijen samentrekt op een strook, hetzij elke batterij op de geheele strook, hetzij dat men de strooken waarop elke batterij vuurt aan elkaar laat grenzen. Ze wordt toegepast als één batterij niet voldoende is, om in een 104 (1) Zie ook R. I. Sept. 30. La Cooperation inf.-art. dans la défensive. Lt. Col. O. Besnard. Deze schrijver zegt op blz. 341. Het komt er opaan den vijand te demobiüseeren en te vernietigen, niet om systematisch ter- reinstrooken onder vuur te nemen, ook ais ze verlaten zijn, maar de levende doelen als schijf te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 26