Tenslotte een voorbeeld uit de laatste periode van den oorlog 1914-1918 betreffende het gebruik der zware mitrailleurs. 2) 15 Juli 1918 overschreden de Duitscherstusschen Chateau-Thierry en Dormans de Marnede zich in de omstreken van Venteuil be vindende 10e Fransche Koloniale Divisie werd daarbij terugge drongen. Aan den hardnekkig geboden weerstand van een deel dezer troepen is het echter te danken geweest, dat de Duitschers kort daarna genoodzaakt waren het door hen bezette terrein weer prijs te geven. Door het He Bataljon van 103e Regiment was namelijk een opstelling ingenomen West van Venteuil: de groepeering van dit bataljon was de volgende de mitrailleurcompagnie, gedekt door een sectie van de 5e tirailleurcompagnie op den rechter vleugel van het bataljon, Noord van Venteuillinks daarvan de 6e en 7e tirailleurcompagnie, waarbij ingedeeld 2 Senegalsche sec tiën mitrailleurs; drie sectiën van de 5e Compagnie vormden de reserve. De opstelling der mitrailleurs was zoodanig gekozen, dat de Zuidrand van het Bois des Savarts en het geheele terrein West en Zuidwest van Venteuil tot aan de Marne krachtig kon worden bestrekenop Artilleriesteun kon niet gerekend worden, daar geen verbindingen met de Artillerie waren aangelegd; het batal jon was dus geheel op eigen krachten aangewezen. De opstellingen der mitrailleurs waren zoo goed aan het oog onttrokken, dat volgens mededeeling van gevangenen, de Duitschers er niet in geslaagd waren deze te ontdekken. 17 Juli, des morgens om 5 uur deboucheerden Duitsche troepen uit den Oostrand van Tincourt en de Oosthelling van het bedekte terrein bij hpt. 164; het voorwaarts gaan dezer troepen werd door vuur van zware mitrailleurs ondersteund. Deze troepen naderden tot op ongeveer 100 M. de Fransche stelling. Eerst toen openden de Fransche mitrailleurs, die tot op dat oogenblik gezwegen hadden, een krachtig vuur op den te genstander, die door dit hevige vuur genoodzaakt werd met zware verliezen terug te gaan. Ongeveer 2 uren later onderging een tweede aanvalspoging hetzelfde lotde Duitschers waren langs den boschrand voor waarts gegaan, kwamen na het deboucheeren uit dezen rand onder krachtig, gericht mitraiileurvuur, probeerden zich nog in te graven, doch werden wederom gedwongen terug te gaan. Een derde poging ongeveer om 8.30 v.m. ondernomen tegen het front en tegen den linkervleugel van de stelling werd eveneens met het vuur der mitrailleurs afgeslagen. 127 Schr. voegde bij dit voorbeeld een schets, welke de redactie om der kosten wille niet overnam. 2) De voorbeelden en de schets van het terrein bij VENTEUIL zijn ont leend aan: K. ADAR1DI, Taktische Verwendung der Maschinengewehre.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 49