1. LEGER EN POLITIE door L. WEIJERMAN, Eerste Luitenant der Infanterie. Waar door de regeering een commissie werd ingesteld ten einde de mogelijkheid te onderzoeken of een gedeelte van het leger zou kunnen worden belast met de uitvoering van den poli tiedienst, zouden mogelijk de ervaringen van steller dezes nog van eenig nut kunnen zijn. Naar aanleiding van den overval van Urbina te Curasao in Juni 1929 werd door den Minister van Koloniën een detachement der Koloniale Reserve, sterk 50 man, derwaarts gezonden ten einde een voorloopige versterking van de in Curasao aanwezige troe penmacht te vormen. Het detachement bestond voor 80 °/o uit in Nederland met verlof verblijvende militairen, aangevuld met bij de Koloniale Reserve sinds enkele maanden in opleiding geweest zijnde recruten, terwijl als kader dienst deden enkele instructeurs dier inrichting. Na een vierdaagsch verblijf te Curagao werd deze afdeeling, met uitzondering van 10 man, die te Willemstad achterbleven, doorgestuurd naar Aruba, alwaar botsingen tusschen de daar aanwezige negerpolitie en de minder op „coloured peo ple" gestelde Amerikanen de wenschelijkheid hadden doen inzien deze handhavers van het gezag te doen vervangen door blanken. Op Aruba aangekomen werd al dadelijk een gedeelte van het detachement aangewezen voor het uitvoeren van den politiedienst te San Nicholas, een klein dorpje, gelegen nabij de terreinen der Pan American Petroleum Corporation, welke maatschappij be hoorde tot het concern der Standard Oil Cy en daar een raffi naderij had gevestigd, waar ongeveer 2000 Amerikanen, Engel- schen, Venozolanen, enz. werkzaam waren. De aanvoer van ruwe olie uit Venezuela, de afvoer van petroleum, benzine, enz. ver oorzaakte een vrij drukken havendienst, aangezien per dag onge veer twintig schepen de haven in- en uitvoeren en deze door de politie gecontroleerd moesten worden. Het Amerikaansche scheeps volk, de droge „States" gewoon zijnde, beschouwde Aruba, waar geestrijke dranken in overvloed te krijgen waren, als een soort dorado en zorgde dan ook voor de noodige afleiding van dat gedeelte van het detachement, dat met straatdienst en havendienst belast was. 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 1