De plaatsen, waar waterwerking aanwezig is, worden eveneens vermeden in verband met het gevaar van het op elkaar en op harde en scherpe voorwerpen in de rivier stooten der prauwen. Zijrivieren (ook kleine) kunnen soms gevaarlijk snel bandjirren zij sleuren dan met vervaarlijk lawaai hout en dikwijls zware boomen mede, terwijl men de rolsteenen over den bodem hoort rollen. Het is dus duidelijk dat men als ligplaats voor de prauwen niet de monding van een oogenschijnlijk rustig zijiiviertje mag uitkiezen, omdat de prauwen bij een bandjir kans zouden loopen om verpletterd te worden. Is degene, die de opdracht voor de rivier-patrouille verstrekt zelf goed met de rivier bekend, dan verdient het aanbeveling om impératief voor te schrijven, bij welke stroomversnellingen in ieder geval de personen moeten uitstappen en (of) de goederen moeten worden uitgeladen. Wanneer de patrouille-commandant een nieuweling is, ware hem een geroutineerd kaderlid mede te geven. Stroomopgaande dient men dicht opgesloten te varen, zoodat de bemanningen der prauwen elkaar kunnen helpen. Bij moeilijke punten is de bemanning van één prauw meestal niet in staat om zonder hulp de prauw voorbij het obstakel te brengen. Wanneer gedeeltelijk uitgeladen moet worden, moet men toezien, dat de roeiers niet alleen hun eigen goederen in veiligheid brengen, doch ook die der „compeni", en dient toezicht gehouden te worden, dit de roeiers elkaar helpen en bijv. niet stuk voor stuk het bosch in gaan om voor zichzelf rottan enz. uit het bosch te halen. Op lange tochten maken zij n. 1. in hun vrijen tijd allerlei gebruiksartikelen, waarmee zij bij thuiskomst hunne vrouwen kunnen verblijden. Stroomafgaande moet men een afstand van plm. 50 M. tusschen de prauwen bewaren. Zooals reeds eerder betoogd, wordt a/h begin v/e stroomversnelling halt gehouden, om met de voornaam ste roeiers eerst de situatie te verkennen in verband met de moeilijkheden, welke de onderhavige waterstand aanbiedt. Nadat de eerste prauw de stroomversnelling gepasseerd is, moet zij halt houden, om de andere prauwen in te wachten, zoo- dat er eventueel hulp verleend kan worden aan te water geraakte personen en (of) om afdrijvende goederen uit het water op te visschen. Wanneer men er den tijd voor heeft, verdient het aanbeveling om de voorste prauw zoo snel mogelijk uit te laden, waarna de leege prauw, door hare grootere manoeuvreervaardigheid en snel heid, veel beter in staat is hulp te verleenen en afgedreven goe deren te achterhalen. Het is duidelijk, dat men steeds gezichtsverband moet bewa ren. Met meer dan één prauw tegelijk mag nooit een moeilijk punt gepasseerd worden. Meestal is er n. 1. weinig plaats in het 182

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 24