goede vaarwater, zoodat men elkaar hindert, en tegen elkaar aanbotst. Men mag nimmer gesplitst overnachten, men vergt dan teveel van de patrouille in verband met den wachtdienst en de bewa king der prauwen, terwijl de overzichtelijkheid veel te wenschen overlaatmen heeft zoodoende de patrouille of het transport niet meer in de hand, terwijl men voor een gedeelte afhankelijk is van de maatregelen van ondergeschikt personeel. Wanneer men gaat overnachten verdient het, in verband met plotseling opkomende bandjirs, aanbeveling steeds uit te laden. Vanwege het tijdverlies, ontstaan door het uitladen en het den volgenden morgen weer inladen, doet men dit meestal alleen in de stroomversnellingen-reeksen en waar de stroomingen en de waterwerking bij opkomende bandjir onberekenbaar zijn en in elk geval op plaatsen waar de prauwen noodgedwongen een gevaarlijke ligplaats hebben. Gedurende de rusten dienen de prauwen bewaakt en bij nacht de prauwenligplaats verlicht te worden. Per prauw moet er een roeier in de prauwen overnachten en ten overvloede wordt dan nog een schildwacht geplaatst bij de ligplaatst der prauwen. Deze laatste overtuigt zich in de eerste plaats er van, dat de prauwen goed vastgebonden zijn en blijven en verder of het water stijgt of daalt, en de daarvoor aangewezen roeiers zich wel in de prauwen bevinden enz. Hij alarmeert direct den pa- trouille-comdt. wanneer er iets niet in orde is en af en toe wekt hij de roeiers, die in de prauwen overnachten om het binnen gedrongen water uit de prauwen te loozen. Een ander gevaar is dat van oude boomen, welke gedeeltelijk over de rivier hangen; hiermede moet men bij het uitzoeken der bivaksplaats en de ligplaats der prauwen rekening houden. Plotseling steekt er soms een sterke wind op, die de oude, verrotte, of doode boo men omver werpt, zoodat we groote kans loopen, dat de uit geladen goederen en (of) de prauwen getroffen en vernield wor den, hetgeen een ramp voor de patrouille kan beteekenen. Nimmer mag men één prauw uitzenden; wanneer er een onge luk gebeurt, waardoor de prauw defect geraakt, zit men in het oerwoud, zonder dat men weg kande vivres raken uitgeput en men kan niets anders doen, dan op zijn goed gesternte vertrou wen en wachten tot er misschien prauwen van de bevolking passeeren, waarvan men vivres (rijst) kan krijgen of waarmee men een bericht kan verzenden. Het huiswaarts keeren of het zenden van loopers door het oerwoud naar bewoonde streken, is in deze gebieden bijna altijd ondoenlijk, zeker binnen korten tijd. Regel is dat men niet minder dan 3 prauwen tezamen uitzendt en bij uitzondering, wanneer men weinig goederen bij zich heeft, 2 prauwen. Als een der prauwen defect raakt, kan men in zoo n geval nog altijd de personen en goederen overladen in de andere twee

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 25