prauwen zonder overbelasting, zoodat in ieder geval doorgevaren kan worden. Bij de vaart stroomafwaarts mogen de prauwen niet te zwaar beladen wordenzij zijn dan niet meer zoo gemakkelijk te be sturen en liggen te diep zoodat zij niet meer in die mate door de stroomgolven kunnen worden opgelicht en deze golven er er dus eerder inslaan. Passagiers moeten zich zoo min mogelijk met de navigatie bemoeien. Zij mogen in ieder geval niet méér wagen dan de roeiers of hen aansporen tot waagstukken, waarvoor het verant woordelijkheidsgevoel der roeiers terugdeinst. De inheemsche roeiers zijn vaak zeer sportief en vertoonen weinig zin (luiheid) om uit te laden bij een stroomversnelling, waardoor zij sleehts een half woord noodig hebben om op roekelooze wijze moeilijke stroomversnellingen te passeeren met beladen prauwen, hetgeen onnoodig gevaar oplevert voor personen en goederen. Wanneer men zelf echter routine heeft in het bevaren van stroomversnellingen, is men niet meer zoo overgeleverd aan de inzichten der roeiers. Dikwijls hebben de roeiers èn de patrouille een voorliefde om te willen toonen, dat zij niet bang zijn. Dit gecombineerd met den wensch der patrouille, om zoo vlug mo gelijk op te schieten, is de oorzaak, dat men geneigd is om bra- vourstukjes uit te halen, hetgeen vermeden moet worden. De commandanten moeten er bovendien om denken, dat zijzelf meest al de lichtste en beste prauw hebben, en dan meestal ook nog bemand met de beste roeiers. Een geslaagd bravourstuk van den comdt. kan dan ook vaak de oorzaak zijn van het verongelukken van een of meer der hem volgende, minder goede prauwen. Is men door ondervinding zelf op de hoogte van de gevaren, dan zal men ook genoeg verantwoordelijksgevoel bezitten, om zelf te beslissen, wat men in de verschillende gevallen heeft te doen. Veelal gebeuren er ook ongelukken gedurende de opvaart, bij het oversteken van den staart van snelstroomende stroom versnellingen. In den stroomdraad bevindt zich aldaar als regel een hooge golfslag, en het is moeilijk te decideeren of men er door heen kan of niet; vaak slaagt men hierin dan ook maar op het nippertje, doordat de roeiers met stukken blik of hunne hoeden het binnengedrongen water in den kortst mogelijken tijd er weer uit kunnen scheppen. Ook hierbij komen dikwijls onge lukken voor als gevolg van roekeloosheid. Om niet veel tijd te willen verliezen, steekt men dan n.l. zoo dicht mogelijk onder de stroomversnelling over, terwijl dit wat meer benedenstrooms met minder gevaar had kunnen geschieden. Prauwen. Het is nu den tijd om te gebruiken prauwen te beschrijven. Daar wij slechts op de hoogte zijn van het materiaal, dat gebruikt 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 26