Neemt men verder in aanmerking de nationale gebreken van het eveneens in grooten getale vertegenwoordigde Chineesche volk, nl. spelen en opiumschuiven, den doorvoerhandel van verdoo- vende middelen en het doel, waarvoor het detachement feitelijk uit Nederland was uitgestuurd het voorkomen van een tweede „putsch" van Venozolaansche revolutionnairen, dan kan men zeggen, dat de zich plotseling met den politiedienst belast ziende Jannen gesteld werden voor een taak, die dezen dienst ook wel in den meest uitgebreiden zin omvatte. Men zou haar kunnen splitsen in de navolgende onderdeelen 1. de straatdienst; 2. de havendienst 3. algemeene recherche 4. politieke recherche. Toen later over het geheele eiland de politioneele taak werd opgedragen aan de militairen, kwam hier nog een vijfde onder deel bijde vreemdelingendienst. Het behoeft geen betoog, dat onze Jannen, die zelfs den inhoud van een proces-verbaal alleen maar hadden leeren kennen in de gevallen, dat zij er zelf het lijdend voorwerp van vormden, zeer vreemd stonden tegenover deze taak. Hierbij kwamen nog de moeilijkheden van het internationale karakter, dat Aruba droeg Nederlandsch werd er nagenoeg niet gesproken, voertalen waren er Engelsch in alle mogelijke dialecten, Spaansch en Papia- mentsch. Achtereenvolgens moge besproken worden hoe de mi litairen zich van hun taak kweten. 1. De straatdienst. Deze omvatte in hoofdzaak de controle op de in de politie- keuren vermelde bepalingen. Een groote moeilijkheid was in den beginne den Jannen de talrijke invitaties der Amerikanen om met hun een drankje te plegen in de in grooten getale aanwezig zijnde kroegen te leeren afslaan. In Indië nimmer de beschikking over veel geld gehad hebbende, waren zij hiervoor met een natte vinger te lijmen en kostte het zeer veel douwen alvorens zij deze voor het gezag der politie zeer schadelijke verleiding weerstand wisten te bieden. Toen het evenwel eenmaal zoo ver was, toonde Jan, geroutineerd als hij in dit onderdeel van zijn taak was, zooveel tact in zijn optreden tegenover dronken schepelingen, dat hij zoowel van de autoriteiten als van de slachtoffers zelf een hooge mate van waardeering mocht oogsten. Ook bij het bedwingen van vecht partijen was hij in zijn element en menig Amerikaan, zelfs ne gerhoofd heeft het tegen de door hem met schwung gehanteerde „club" moeten afleggen. Het Engelsch, in sommige gevallen zelfs het Papiamentsch, werd in de practijk vrij vlot aangeleerd, tegen het einde der de- 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 2