fanterie vastgestelde organisatie van storende vuren, vernietigings vuren en spervuren, bewees een van de werkzaamste middelen te zijn om den overmachtigen massa-aanval der Entente te doen mislukken. Tot ongeveer zomer 1916 had de aanvaller bijna steeds te kampen met een of meerdere achter elkaar gelegen loopgiaafliniën. Men zag zich voor het probleem gesteld de stellingen stormrijp te schieten. Het is de groote verdienste van den overste Bruchmüller dit vraagstuk opgelost te hebben. Het door hem toegepaste systeem was op zich zelf niet nieuw. De leidende gedachte was zeer eenvoudig, namelijk: de tegenstander moest voor korten tijd door een geweldig van zwaartepunt tot zwaartepunt springend vuur zoodanig lam geslagen worden, dat de eigen infanterie zonder sterken weerstand te ondervinden, tot diep in de vijandelijke stellingen kon doordringen. Helaas had de geweldige overmacht van den tegenstander en de ondermijning der strijdlust, ten gevolge van hongerblokkade in het vaderland en de noodige propaganda, tot resultaat, dat dit systeem slechts plaatselijke gevolgen vertoonde. Toen kwam het harde einde. Uitgeput door ongehoorde krachts inspanning, gebrek aan voeding, griep, zwaar leidend onder het vuur van een superieure vijandelijke artillerie, vormden de Duit- sche batterijen aan het westfront ondanks alles tot aan het einde de ruggegraat van den tegenstand. In het tweede deel worden de eischen voor de toekomst be handeld. De groote wereldworsteling ligt meer dan tien jaren achter ons Men heeft zich thans voldoende vrij gemaakt van persoonlijke indrukken en overziet helderder de groote lijnen, waarin de strijdwijze der artillerie zich afspeelde. Veel is thans door de snel voorwaartsch schrijdende techniek achterhaald. Door den generaal worden thans verder besproken de opleidingsvraag- stukken voor een moderne artillerie en wel die, welke voor den bewegingsoorlog in aanmerking komen. Terecht wordt hierbij opgemerkt, dat ook in de toekomst elke oorlog hiermede zal aanvangen. Het materieel is hierbij niet de beslissende factor; het komt er veel meer op aan door een „kriegs- maszige" opleiding en vorming de grootst mogelijke prestatie uit het materieel te halen. Hiertoe de navolgende belangrijke beschouwingen, welke even eens voor het Indisch leger van groot nut kunnen zijn. De generaal von Schaumburg heeft reeds in 1760 de uitspraak gedaan Infanterie en artillerie zijn onscheidbare wapens. De Franschen hebben reeds op het einde der vorige eeuw erkend, dat de „liaison par le haut", het samenwerken der staven, vergezeld moet gaan van de „liaison par le bas", de weder- keerige gedachtenuitwisseling van de kleinere eenheden. 189

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 31