krijgen, dat de tegenstander voor korten tijd op deze plaats „kampfunfahig" wordt gemaakt. De groote moreele werking van het hedendaagsche snelvuur- geschut komt slechts dan tot haar recht, wanneer het uitwerking s- vuur naar tijd en ruimte met de grootste vuursnelheid wordt af gegeven. Steeds moet echter van te voren worden nagegaan of het doel een bepaalde munitie-inzet wettigt. De inwerkingtreding der artillerie wordt ten zeerste verhoogd, wanneer men haar snel en verrassend inzet. In de eerste jaren na den wereldoorlog werd onder den indruk van den langen stellingoorlog zeer bijzondere waar de gehecht aan de aangelegenheid, dat bij het vuren zoo wel met directe waarneming als bij het kaartvuur, bij het in stelling komen alle voorbereidingen tot in de puntjes geregeld waren. Dit nam vanzelfsprekend geruimen tijd in beslag. Geen wonder, dat de infanterie zich bezwaard gevoelde, dat de artillerie immer zeer laat vuurbereid was. Deze aangelegenheid was in het bijzonder zeer onaangenaam bij het begin van het gevecht, wanneer het er op aan kwam gewichtige punten bij het voorwaarts gaan onder den hamer te nemen. Het is daarom een van de belangrijkste eischen van de toe komst om den tijd van in stelling komen tot het afgeven van het eerste schot zooveel mogelijk te bekorten. Alleen dan zal het mo gelijk zijn, dat een goed werkende batterij voor de vuuropening uit een gedekte stelling, onder niet te zware omstandigheden, ongeveer 15 20 minuten, een afdeeling ongeveer 30 45 mi nuten noodig heeft. Gedurende dien tijd moet de infanterie zich vergenoegen met haar eigen zware wapens. Wanneer het gevecht nog zeer beweeg lijk is, moet elke opdracht zonder onnoodige complicaties worden uitgevoerd. Bij de inleiding van het gevecht zal het verder dik wijls noodig zijn de door vliegers vastgestelde vijandelijke marsch- colonnes in kaartvuur te beschieten. Ook hier treedt voor alles snelheid van handelen op den voorgrond. Pijnlijk nauwkeurige berekeningen zijn in een dergelijk geval niet op hun plaats. Welke middelen ter opleiding kan men in de praktijk toepas sen om de vuuropening uit gedekte stellingen te bespoedigen De generaal von Cochenhausen geeft hiervoor aan le. Alle verkenningen zoo vroegtijdig mogelijk laten uitvoeren, opdat de uit de marschcolonne naar voren gebrachte batterijen zonder wachten onmiddellijk in de stellingen kunnen op rukken. 194 ZieLa manoeuvre d'artillerie, par le général Faucheron, R. A. van Mei 1930.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 36