2e. Verkenning van de vuurstellingen door organen van de af- deeling welke de batterijen dan dadelijk in stelling brengen. 3e. Arbeidsverdeeling tusschen batterijcommandant en waarne mingsofficier en wel zoodanig, dat de eerste de bevelen geeft voor de wijze van inschieten en de te leggen verbindingen, terwijl de laatste de vuuropeningscommando's voorbereidt en deze dadelijk doorgeeft naar de batterij. 4e. Het eerste stuk, dat in stelling komt wordt onmiddellijk vuurbereid gemaakt. Gedurende het inschieten met dit stuk worden de overige verrichtingen uitgevoerd, zooals evenwij dig stellen der batterij, de noodige berekeningen, de ver- moffeling, graafwerk enz. Hier te lande wordt in beginsel ingeschoten met de ge- heele batterij. Deze wijze van inschieten brengt vele voor deden met zich mede, in het bijzonder wanneer onder groote hoeken wordt geschoten. In een dergelijk geval en tevens wanneer de waarnemings- en schootsafstand belangrijk van elkaar verschillen, zal er betrekkelijk veel tijd mede gemoeid gaan om de verbindingen tot stand te brengen. Gedurende den tijd van aanleg der verbindingen mag verwacht worden, dat de geheele batterij reeds in stelling is gebracht en de verschillende werkzaamheden zijn verricht. Anders wordt het echter, wanneer of rechtuit of onder zeer kleine waarnemingshoeken wordt geschoten endevuur- leider zich in de (onmiddellijke) nabijheid van de batterij bevindt. Het komt toch in de Indische terreinen zeer dikwijls voor, dat het in stelling brengen van alle stukken der batterij met veel moeite gepaard gaat, hierbij te denken aan één enkelen opmarschweg, zwaar terrein of eenig accident, waardoor de bedieningen vereenigd moeten worden om een stuk op zijn plaats te brengen. In dergelijke gevallen en onder bovenstaande omstandigheden zou het wellicht aanbe veling verdienen met het reeds in stelling gebrachte stuk het inschieten onmiddellijk aan te vangen. 5e. Elke onnoodige verplaatsing der afgelegde stukken moet vermeden worden. Meestal is dit een bewijs, dat de stelling verkenning te oppervlakkig is geweest. Inderdaad een zeer juiste opmerking. Het gebruik van stellingvlaggetjes is daarom nuttig en bij ons in gebruik Het inschieten op het doel zelve met de daarbij behoorende vuurverdeeling heeft tot nadeel, dat het eigenlijke uitwerkings- vuur betrekkelijk eerst laat wordt ingezet, waardoor de vijand tijd heeft van plaats te veranderen of dekking te zoeken. Ieder infanterieofficier moet daarom op de hoogte zijn, althans in groote trekken, van het eenvoudige inschieten der artillerie. 195

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 37