Het zou daarom gewenscht zijn, dat deze officieren in de gelegenheid gesteld werden eenige vuren bij te wonen. Voor de garnizoenen te Bandoeng en Tjimahi is dit zeer wel mo gelijk en is daarvoor steeds tijd te vinden, aangezien het grootste deel der artillerieschietcurssen wordt gehouden te Batoe-Djadjar in de slappe periode. Daarom moet men er naar streven het inschieten zooveel mo gelijk te bekorten of het te doen plaats vinden op doelen, ter weerszijden van het eigenlijke doel gelegen, opdat het uitwerkings- vuur verrassend wordt ingezet. Punt 126 van het V. S. A. (Voorschrift voor de artillerie. Het schieten.) geeft daarom aan Zoo mogelijk wordt in geschoten op het doel zelf. Is dit niet mogelijk (vanwege de waarneming) of niet gewenscht [ter wille van de verrassing), dan wordt ingeschoten op een hulpdoel en daarna het vuur overgebracht op het eigenlijke doel. Het inschieten op aard- en luchtdoelen wint daarom steeds meer en meer aan beteekenis. Verder is het van zeer veel belang, dat de artillerie beschikt over een bruikbare schietkaart, waaruit men met de vereischte nauwkeurigheid de afstanden en terrein- hoeken kan opmeten. Reeds meerdere malen hebben wij in alle bescheidenheid gewezen op het gebruik van een kaart schaal 1 25.000 voor artilleristische doeleinden. Praktisch is ons o.a. gebleken, dat het bepalen van een richtbasis met een dergelijke kaart zonder berekening tot op 1 a 2 °/0 nauwkeurig kan worden uitgevoerd. Een zeer goed en bruikbaar middel om het artillerievuur ver rassend te doen plaats vinden, is het nachtelijk stellingveranderen om daarna het vuur te openen uit een richting van waaruit de tegenstander tot nu toe geen vuur verwachtte. Een vlotte en soepele leiding zal in het bijzonder van dit middel gebruik maken, wan neer de eigen aanval in het front is vastgeloopen of wanneer de verdediger omvattingspogingen tracht af te weren. De nachtelijke hergroepeering vereischt echter verkenning en meting bij schemering en duisternis. Vele oefeningen op dit gebied toonen echter aan, dat de hiermede bereikte resultaten en benoo- digde tijden steeds beter worden. Evenals de vuuropening moeten ook de doelveranderingen snel en juist ten uitvoer worden gebracht. Is men in staat snel op andere doelen over te gaan, dan zullen snel verloopende gunstige gevechtstoestanden kunnen worden uitgebuit, terwijl het verder noodig is, dat groote artillerie-eenheden vlug en slagvaardig op de gewenschte doelgedeelten worden geconcentreerd. 196

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 38