Deze „manoeuvre du feu" zal des te werkzamer zijn, naarmate de zijdelingsche verplaatsing der stukken grooter is. Bij de stel lingkeuze zal men deze aangelegenheid steeds in acht moeten nemen. Het is niet voldoende om alleen na te gaan of over de voorliggende dekking geschoten kan worden, maar tevens zal men gelijktijdig aan de verschillende werkingssectoren moetendenken. Hierop hebben wij reeds gewezen in een vorig artikel en daarin vermeld, dat bij het aanwijzen van een bepaalde be- wakingsstrook de hoogte van de voorgelegen dekking b. v. om de 100°/oo opgemeten dient te worden opdat, bij overgang op andere doelen in denzelfden sector gelegen, men niet voor koopjes komt te staan. Snelle, verrassende vuurconcentraties zijn verder slechts mogelijk, wanneer elk vrij oogenblik benut wordt om nieuwe schietgege- vens te verzamelen voor de in verband met den taktischen toestand meest waarschijnlijke doelen. Het verstrekken van bevelen door de staven zal voornamelijk verkort worden, wanneer de artilleriecommandant, zoodra het gevecht stationnair is geworden, een kaart met genummerde ter- reinpunten uitgeeft (Staat van vaste gegevens). Overigens moet de verstrekking van bevelen door de staven kort en nauwkeurig zijn en zullen vuurbevelen den voorrang genieten boven taktische. In verband met bovengenoemde factoren snelle vuur- opening en snelle vuuroverbrenging welke voor een artillerie als de onze, levensvoorwaarden zijn, zou het niet van belang ontbloot zijn, dat op schietcursussen van meer gevorderden deze belangrijke punten herhaaldelijk beoefend werden. Voor de statistiek zou het aan te bevelen zijn, dat de betrekkelijke tijden op papier worden vastgelegd, hetgeen tevens een aan sporing moge wezen om de tijden zooveel mogelijk te be korten. Bij het overgeven van schietgegevens zij men er op be dacht, dat vergissingen uitgesloten moeten zijn en dat steeds gehandeld wordt volgens een „unité de doctrine". Het verdient verder aanbeveling, dat bij wijze van kader oefening het kiezen van stellingen systematisch wordt beoe fend, waarbij dan geëischt moet worden, dat elke opdracht, hoe eenvoudig deze ook moge wezen, tot in de finesses wordt uitgevoerd dat het nachtelijk van stellingveranderen herhaaldelijk plaats vindt en de voorbereidingen daarvan in tijd worden vastgelegd dat in de groote garnizoenen ver schillende detailoefeningen in samenwerking worden gehou den met de infanterie. Daar de tijdsomstandigheden met zich mede brengen, dat in de naaste toekomst grootere en kleinere taktische troe- 197

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 39