tacheeringstijd konden alle militairen zich in het Engelsch uit drukken. Anders stond het evenwel met de wettenkennis en het opma ken der processen-verbaal. Aan studie had Jan een broertje dood, zijn wettenkennis beperkte zich tot de onderwerpen, waarover meerdere malen theorie was gehouden en waarmede hij in de practijk had kennis gemaakt. Overigens hield hij er een eigen rechtsgevoel op na en wie hiertegen zondigde, werd gerappor teerd. Het opmaken van een proces-verbaal bleek voor het meeren- deel, zelfs na een jaar politiepractijk, te moeilijk, kennis van de bewijsleer was den militairen nagenoeg niet bij te brengen; de verhalen vermeld in de processen-verbaal hingen als droog zand aan elkaar en waren doorspekt met uitdrukkingen, die geen wet gever ooit in zijn geestes-product vermeld zou hebben. Een groote verbetering was het toen na een drie-maandsch verblijf eenige personen van de militaire politie te Curasao op Aruba gedetacheerd werden, het politiebedrijf kon toen op eenigs- zins meer wetenschappelijken grondslag worden opgebouwd. De militaire politiedienaren werden aangewezen als commandanten van de politiewachten, Jan vertelde hun de wederwaardigheden van de gemaakte ronde of bracht zijn arrestant mede, de militaire politieman, intellectueel op een hooger peil staande, maakte dan het proces-verbaal op. 2. De havendienst. Als commandant van het gedeelte, aangewezen voor het ver richten van den dienst in de haven trad op een sergeant, een gewezen zeeman, die uiteraard geheel met het scheepvaartbedrijf op de hoogte was en dan ook precies de hoekjes en gaatjes wist te vinden, waar zich mogelijk stowaways konden ophouden. De overige bezigheden in het havenbedrijf: controle der passagiers en de bemanningen leverden, vooral waar deze sergeant uit zijn zeemanstijd reeds een mondjevol Engelsch medebracht, geen be zwaren op, evenmin de dienst der mindere militairen, die orde en rust in het havenkwartier hadden te handhaven, toezicht hielden op smokkelarij of de wacht betrokken bij een in quaran taine liggend schip. Administratie der passagiers alsmede der betalingen van depositogelden vonden al spoedig plaats door een apart hiervoor bij het detachement ingerichten dienst: de vreemdelingendienst, waarvan het personeel niets anders te doen had dan contröle op te Aruba aankomende, verblijvende en van daar vertrekkende vreemdelingen. 3. Algemeene recherche. De algemeene recherche stond onder bevel van een sergeant der militaire politie, die met uitzondering van één militair van 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 3