penoefeningen buiten het garnizoen in het geheel niet of slechts in zeer beperkte mate zullen plaats vinden, zullen wij het oog moeten vestigen op gecombineerde garnizoens oefeningen, welke voor de samenwerking tusschen infanterie en artillerie hun groote waarde zullen blijven behouden. De generaal von Cochenhausen gaat verder voort Niemand is tegenwoordig meer daarover in twijfel, dat de ar tillerie in principe schiet uit gedekte stellingen. Toch mag men niet over het hoofd zien, dat de vechtwagens het directe richten weder in eere hebben gebracht. Verrassend stooten in de eigen opstellingen, onverwachts optreden van vechtwagens op de marsch- wegen zullen niet tot de zeldzaamheden behooren. De divisie artillerie is echter niet als zoodanig het wapen, dat zich het best voor vechtwagenbestrijding eigent. Hiervoor heeft men noodigeen zwaar kaliber, zoo mogelijk gemotoriseerd, machinegeweer, dat in nauwe samenwerking met de infanterie optreedt. Ondanks dat moet de divisieartillerie er op bedacht zijn zich werkzaam te kun nen weren tegen vechtwagens. Zeer zeker zal ook onze divisieartillerie voorloopig op afweer van vechtwagens bedacht moeten zijn, aangezien hier voor de gewenschte middelen alsnog ontbreken. In verband met het Indische wegennet zal in het bijzonder aandacht moe ten worden besteed aan het optreden van pantserwagens (niet te verwarren met vechtwagens, tanks). Naar aanleiding van deze laatste verwijzen wij naar de artikelen over taktiek en bevelvoering in klein verband van de kapiteins der infanterie R. B. van Dijken en C. Q.J. Teerink in het I. M. T. Tijdens een oefening van het 2e regiment infanterie en bij de laatst gehouden oefeningen in Poerwakarta werd ter bestrijding van pantserwagens een stuk berg-artillerie bij den voortroep ingedeeld. Practisch werd bepaald, dat het getrokken stuk geschut gemiddeld 10 seconden in beslag nam, hetgeen een zeer gunstig resultaat is. Aan den anderen kant mag echter niet vergeten worden dat, dit surrogaat een derde van een batterij opeischt, terwijl de kans niet uitgesloten is, dat het stuk buiten gevecht wordt gesteld, wanneer het eerste projectiel zijn bestemming mist. Dat in de naaste toekomst deze tijdelijke maatregel ver vangen moge worden door meer voor hun taak geschikte mitrailleurs Ook het schieten met luchtwaarneming wordt met enkele zinsneden in beschouwing genomen. De generaal vermeent, dat het schieten met luchtwaarneming van afzonder lijke batterijen betrekkelijk zelden zal voorkomen in den bewe gingsoorlog en eerst dan, wanneer het gevecht is vastgeloopen. 198

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 40