In dat geval is uit den aard der zaak een bataljon bestemd voor de afdeeling bedoeld in het A. T. V. 149(2) a. Wil men echter het tactisch verband der bataljons in hel regiment behou den en tevens getrouw blijven aan het beginsel van het A. T. V. 149 (2) dan zal aanwijzing van meer dan 1 bataljon als regiments reserve wel tot de uitzonderingen behooren. Bij het verlaten van de marschcolonne zal het vaak niet mogelijk zijn de onderdeelen door hun gevechtstrein te doen volgen (26). In dat geval dus zal, 110(1) en 131 (1), een deel der gevechtstrein- munitie en de handgranaten V. H. I. 43 (1) moeten worden uitgereikt. Ook zullen alsdan de hulpverbandplaatsafdeeling en de ge vechtstrein van het bataljon, afscheid van elkaar moeten nemen. Volgens A. T. V. 198, la toch is de Hp. V. P. A. bij den G.T. van het bataljon ingedeeld, verlaat het bataljon den marschweg dan volgt de Hp. V. P. A. het bataljon, hetgeen in verband met hare organisatie (treinkar met draagtrekpaarden) geen bezwaar oplevert. De treinkar kan z. n. verder door een der reserve-paar den worden getrokken. Zooals bekend beschikt men bij den G. T. van het bataljon over 4 inheemsche reserve-paarden met 4 geleiders. De samenstelling van een Hp. V. P. A. van een bataljon infan terie in bijlage 1 onder IV van het O.V. G. D. zal aangevuld dienen te worden met: 1 treinkar. De 2 aldaar vermelde in heemsche draagpaarden zijn nu inheemsche draagtrekpaarden. Verband en verbinding. Zooals bekend wordt in 160 (2) van het A. T. V. vermeld hetgeen onder verband moet worden verstaan n. 1. het op de hoogte blijven van den algemeenen loop van zaken bij de nevenafdeelingen. Dit verband (A. V. D. 9) wordt tot stand gebracht door middel van verbindingsmiddelen (verbinding). In de toepassing en het nauwkeurig gebruik van de begrippen verband en verbinding ge dragen onze gevechtsvoorschriften zich nog al liberaal. Nu is dit m. i. niet van veel belang. De Fr. voorschriften spreken van liaison (verband) en transmission (verbinding). Deze woorden drukken duidelijker het verschil in beteekenis uit dan ons verband en verbinding, welke, omdat zij van den zelfden stam zijn afge leid zoo gemakkelijk begripsverwarring geven, overigens levert in de praktijk het door elkaar gebruiken van verbinding en ver band geen moeilijkheden op. In bevelen ziet men dikwijls, om de moeilijkheid te ontgaan, in één punt verband en verbinding vereenigd. Uit A. V. D. Ill en B. 1.1. 286 „de c. cn. zorgen gedurende het voorwaarts gaan gezichtsverbinding of op een andere wijze verband te houden met de naastbijzijnde c. cn. en met den b. ct.blijkt wel, dat in ons voorschrift een nauwkeurig onderscheid tusschen verband en verbinding niet tot uiting komt. 203

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 45