overtredingen en misdrijven, tot zelfs moordzaken doen uitzoeken; van de ongeveer vijfhonderd rechtzaken, die wij gedurende on zen politiediensttijd medemaakten, volgde in één geval vrijspraak wegens gebrek aan bewijshieruit moge blijken dat de rechts kennis bij de militaire politie goed verzorgd wordt Beschouwen wij nu het vraagstuk van het overnemen van den politiedienst door onderdeelen van het leger in Ned.-Indië, dan lijkt ons, dat onze militairen na verloop van eenigen tijd in de eerste plaats uitstekend geschikt zullen zijn voor den straat dienst. Hun militaire opvoeding garandeert, dat zij het gezag zullen weten te handhaven, ook als Inlander tegenover Europeaan en dat zij dezen dienst minstens even goed zullen kunnen ver richten als hun bruine broeders van de politie. Hun zal evenwel dienen te worden bijgebracht, dat zij niet tegenover soldaten, maar tegenover burgers zullen komen te staan, die over het al gemeen van een al te strenge discipline niet veel zullen moeten hebben en dat zij in hun optreden eenigen tact zullen hebben te betoonen. Waar in Oost-lndië de taalkwestie zich niet zoo op den voor grond zal dringen als dit in de West het geval was, wij hier voor het overgroote deel zullen te maken krijgen met landge- nooten der militairen, waar bovendien de resultaten der gewezen maréchaussée-afdeelingen in Meester Cornelis dit bevestigen, zou ook de algemeene recherche na verloop van eenigen tijd door het leger overgenomen kunnen worden. Zeer zeker zullen onder het Inheemsch kader en onder de allerbesten der minderen wel geschikte rechercheurs te vinden zijn. Voor dezen dienst, waarvan het personeel meestentijds zelfstandig zal optre den, waardoor zij aan het wakend oog zullen zijn onttrokken, moet een zeer strenge selectie worden toegepast, waarbij ook gelet dient te worden op karaktereigenschappen. Een uitge breide wettenkennis is voor dit personeel noodzakelijk, vooral de Europeesche onderofficieren mogen er wel op gewezen wor den, dat onrechtmatige vrijheidsberooving, mishandeling, enz. speciaal op Java, hun wel eens op onaangename wijze met de wet zouden kunnen doen kennismaken. Men heeft er de cou ranten maar op na te slaan om te constateeren, dat dit zelfs aan ervaren politiepersoneel nog wel overkomt Gezien het feit, dat de politiek tot nog toe in het leger steeds ten strengste is geweerd, het inwerken in de vraagstukken van het communisme en het nationalisme, welke vraagstukken op Java den hoofdschotel vormen voor de politieke recherche, geruimen tijd vordert en wij gelooven niet te veel te zeggen, wanneer wij meenen dat het grootste deel der officieren hiervan niet geheel en al op de hoogte is, lijkt het ons beter, dat dit 163

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5