onderdeel van de politie voorloopig niet door het leger wordt overgenomen, ondanks het feit, dat de politiek-politioneele taak nu reeds sinds jaren als eerste punt op de legeragenda prijkt. Havendienst en vreemdelingendienst worden voor zoover ons bekend in Oost-Indië niet door de politie uit gevoerd, een beschouwing over de mogelijkheid van overnemen ervan door het leger kan dus achterwege blijven. Over het algemeen hoeft dus een overname van een deel van de politietaak door het leger niet al te somber tegemoet gezien te worden. Van den studiezin van de bij de militaire politie in te deelen officieren zal het noodige gevergd moeten worden, men zal speciaal de rechtsstudie terdege onderhanden moeten nemen, het politievak stelt ook zijn eischen, vooral wanneer advocaten op het vinkentouw zitten Ongetwijfeld brengt het overnemen van een deel der taak van de politie door het leger bezuiniging en wij gelooven dan ook wel dat dit plan door zal gaan, gezien de groote waarde van een vermindering der landsuitgaven in den tegenwoordigen tijd. Wij mogen echter ook de nadeelen van deze overname niet uit het oog verliezen en wel het o.i. vrij groote, dat de militair, die geruimen tijd met den politiedienst is belast geweest, een deel van zijn militaire waarde verliest. Dit geldt nu minder het vergeten van zijn reglementenkennis als wel het verliezen van een belangrijk deel van het stipte en van den agressieven geest, die in het leger zoo zorgvuldig aangekweekt wordt. Staande tegenover burgers zal hij met tact moeten leeren optreden, hij zal moeten begrijpen dat men tegenover deze meerendeels niet op discipline gestelde personen dikwijls met een beleefde op merking meer bereikt, dan met een gezegde in den geest van „Zoo moet het en zoo gebeurt het", dat een terechtwijzing dik wijls even goed helpt als een proces-verbaal gevolgd door een boete van een kwartje. De militaire tucht dient hier aanmerkelijk verzacht te wordenkan men nu van een eenvoudig soldaat, die aan den eenen kant geleerd wordt van tijd tot tijd wat door de vingers te zien, meer met tact dan door hardheid eenzelfde doel te bereiken, aan den anderen kant eischen, dat hij in het legerverband direct weer zijn agressieve wijze van handelen zal terugvinden of direct weer de stiptheid zal betrachten, die hem eigen was voor zijn politioneele optreden De practijk wijst uit van niet; hoe langer de man aan het militaire onttrokken is ge weest, hoe langer het zal duren voor hij zich weer aan een strenge tucht zal kunnen wennen. En toch is het voor den poli tiedienst noodig, dat hij daar geruimen tijd mee belast blijft, wil men eenige ervaring en handigheid op dit gebied bereiken. Wij zouden ettelijke bewijzen aan kunnen halen om onze bewe ring te staven, dat een militair met den politiedienst belast, na 164

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 6